Yemek

Şarap Bardakları

Şarap Bardakları

Şarabı aslında her çeşit bardaktan içebilirsiniz ama şarap bardaklarının farklı olmasının sebepleri var; bardağın tasarımı şarabı en iyi şekilde görmenizi, koklamanızı ve tatmanızı sağlıyor.

Şarap bardaklarının boyları, tasarımları değişebilir ama iyi bardaklar saydam ve süslenmemiş olmalıdır ki rengini tam olarak görebilesiniz. Bardağın camı çok kalın olmamalıdır ve bardapın altı (ince uzun bölüm) bardağın kendini (yuvarlak) tutmadan da kaldırabileceğiniz kadar uzun olmalıdır. Şarabın içinde bulunduğu yuvarlağa dokunmanız şarabın ısısını yükseltir.

İyi şarap bardakları çoğunlukla lale şeklindedir (bardağın kenarına doğru daralır). Bunun sebebi şarabın kokusunun en iyi şekilde buruna ve oradan da bütün koklama sisteminize yayılmasını sağlamasıdır. Kural olarak kırmızı şarap bardakları beyaz şarap bardaklarından daha geniş ve büyüktür.

Yemek sırasında içilen şaraplar genellikle daha orta büyüklükte bardaklarda sunulurken (8-10 oz), tatlı ile içilen şaraplar daha küçük bardaklarda sunulur (6oz). Köpüklü şaraplar şampanya flütü adı verilen daha uzun ve dar
bardaklarda sunulur. Böylece köpükler dışarı sıçramaz.

Dünyadaki meşhur şarap bardağı tasarımcılarından Avusturya'lı Georg Riedel'in kristal şarap bardakları profesyonel şarap tadıcıları tarafından tercih ediliyor.

Nasıl bir bardak seçtiğinizin yanı sıra bardak sayısını da fazla tutmanızı tavsiye ederiz.

Şarap ikram ederken şarap bardağını yarıdan biraz daha fazla doldurun ki bardağın içinde şarabı döndürmek için yer kalsın.

Şarap berdaklarınızı ılık suda biraz sabun ile ellerinizde yıkayın ve iyice! Durulayın. Şarap bardaklarınızı bulaşık makinasında yıkamanızı tavsiye etmeyiz, hem çizilitler hem de sapları kırılabilir.

Temiz şarap bardaklarınızı iyi havlandırılan bir dolapda hatta daha da iyisi tahta bir bardak asacağında baş aşağı vaziyette saklayın.
Yayın tarihi: 09.04.2001
1530
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.