Yemek

Mutfakta Romantizm

Mutfakta Romantizm

Sevgilinizle veya eşinizle romantik bir gece geçirmek istiyorsunuz. Güzel bir yerde, yer bile ayırttınız. Tüm hazırlıklarınız tamam ve herşey istediğiniz gibi ilerliyor. Hatta kendinize şık bir kıyafet bile satın aldınız.

Birçok insan partnerini etkilemek için bin bir yola başvurur, aşırı lüks yerlerde yemek ısmarlar veya onu baştan çıkarabilmek için ne giyineceğini şaşırır.

Peki partrenizi etkilemek ve iştahını iyice açmak için, ona kendi ellerinizle yemek yapmayı, hatta birlikte mutfağa girmenin daha da eğlenceli ve "çekici" olabileceğini hiç düşündünüz mü?

Havaya girin
Müzik çok önemli. Amam müzik derken tabii ki oyun havalarından söz etmiyoruz. Hafif, güzel ve romantik parçalarla havaya girebilirsiniz. Önemli nokta, CD'yi seçme işini partnerinize bırakın.

Şarap ve mumlar
Güzel bir yemeğin yanında tabii ki güzel bir içkinin de bulunması şart. Favori içecekler şarap veya şampanya. Güzel sofra mumsuz olmaz. Fakat burada mumları yakmasını veya şarap şişesini açmasını partnerinizden isterseniz geceye başka bir heyecan katmış olursunuz.

Havuç taktiği
Siz yemek yaprken o da size yardımcı olabilir. Örneğin siz başka bir işle uğraşırken, ondan da mönüde olmasa bile, soğuk suyla büyük bir havuç yıkamasını isteyebilirsiniz. Uzmanlar bu havuç taktiğinin çok işe yaradığını ve gerçekten de "iştah açtığını" söylüyorlar.

Açılış
Aperitif bir şeylerle açılış yapmak her zaman iştah açar. Hatta buna, bir "ön sevişme" gözüyle bakanlar bile var. İnsanın yedikçe yiyesi gelir ve ana yemek adeta iple çekilir. Meze türü şeylerle bol miktarda alkol tüketildiği için de kısa sürede havaya girmek pek de zor olmaz.

Ana yemek
Güzel bir açılıştan sonra sıra ana yemeğe gelir. Tabii ki yemeğe uygun içeceği de seçmeniz gerekiyor. Eğer şarap tercih ettiyseniz, et ne kadar kırmızıysa, şarap da o kadar kırmızı olmalı. Açık kırmızı şarapların ise tavukla birlikte içilmesi uygun olur. Beyaz şarap tercihinizse, yanında balık veya deniz ürünleriyle iyi gider.

Porsiyonları abartmayın
Onu tıka basa besleyerek yemeklerin sadece midesine otumasına erken saatte ağırlaşıp uykusunun gelmesine neden olursunuz. Güzel bir gecenin, partnerinizin koltukta sızmasıyla sonlanmasını istemezsiniz herhalde.

Sunuş önemli
Yaptığınız yemek gerçekten de lezzetli olabilir, ama bu leziz yemeği nasıl sunacağınızı biliyor musunuz? Eğer sevgilinizi veya eşinizi etkilemek ve ona "vay be" dedirtmek istiyorsanız, yemeği tabağa estetik bir biçimde koymanız şart. Güzel bez peçeteler, tabaklara uygun çatal-kaşık ve promosyon olmayan şık bardaklar da romantik bir yemek için olmazsa olmazlardan. Tabağı güzel bir şeklide süslemeye özen gösterin. Böylece partneriniz ayrıntılara önem verdiğinizi anlamış olur.

Tatlı yiyip tatlı konuşun
Tatlının siz yemeğe oturmadan hazır olmasında yarar var. Aksi takdirde güzelim akşam yemeğinizi mutfak ve yemek odası arasında koşturarak geçirirsiniz. Bu da her iki taraf için pek hayırlı olmaz.Çikolatalı tatlıları öneririz. Çünkü bilindiği gibi çikolatanın afrodizyak etkisi var.

Afiyet olsun...
Yayın tarihi: 25.07.2001
2405
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.