Yemek

Dünyanın En İyi Sarmısağı

Dünyanın En İyi Sarmısağı

Kastamonu'nun Taşköprü İlçesi bu yıl, geleneksel olarak her yıl yapılan 'Uluslarası Taşköprü Kültür ve Sarmısak Festivali'nin 15'incisine hazırlanıyor. Kastamonuluların ''Dünyanın en iyisi'' dedikleri Taşköprü sarmısağını tanıtmayı amaçlayan festival, 6-9 Eylül tarihleri arasında yapılacak.

Festival yönetiminde görev alan İstanbul Vali Yardımcısı Saim Eskioğlu, festivale adını veren sarmısağın yalnızca Taşköprü için değil, tüm Türkiye için büyük önem taşıdığını söyledi. Taşköprülü olan Eskioğlu şunları söyledi:

"Dünyada yapılan araştırmalar baharatı, aroması ve dayanıklılığı bakımından dünyanın en yüksek nitelikli sarmısağının Taşköprü'de yetiştiğini gösteriyor. Dünya pazarlarında tek rakibi, Arjantin sarmısağıdır. Onların satışı bizden fazla, ama biz gerek ilaç, gerek gıda sanayiinde bunu kırmaya çılıyoruz. ABD'de 27 eyalette ve sarmısak üretmeyen Finladiya'da bile sarmısak festivali yapılıyor. Avrupa'ya en çok sarmısak ihracatı Türkiye'den yapılmakta. Türkiye'nin sarmısak üretiminin yüzde 17'si de Taşköprü'de gerçekleşiyor. Taşköprü'de her hafta salı günü sarmısak borsası kuruluyor. Biz sarmısağın dünyadaki fiyatı Taşköprü'de belirlensin istiyoruz. Taşköprü'nün dünyanın 'sarımsak borsası' olmasını istiyoruz"

Mucize bitki
Sarmısa, bilim adamlarınca "doğal doktor" diye niteleniyor. Sarmısak, mikrop öldürücü, idrar söktürücü, damar açıcı ve tansiyon düşürücü bir bitki. Romatizm ve akciğer rahatsızlıklarına, seskısıklığına da iyi geliyor. Sarmısağın cinsel gücü artırdığı da biliniyor.
Yayın tarihi: 24.08.2001
1182
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.