Yemek

Dersimiz sofra adabı

Dersimiz sofra adabı

Ağzınızda lokma varken konuşmamanız gerektiğini çok küçükken öğrendiniz, tamam bu doğru. Ama sofra kuralları, bundan ibaret değil. Sıradan ev partilerinde bile seçkin bir insan olarak yemek yeme kurallarını ayrıntılı şekilde bilmelisiniz.

Kat kat peçete

Masaya oturur oturmaz peçeteyi kucağınıza yaymanız gerekir. Kumaş değil de kağıt bile olsa peçete, ufak yemek parçalarının ya da sularının kıyafetinizi lekelemesini önleyecektir. Aslında peçetenin ilk görevi yemek sırasında ya da içkinizi yudumlarken kirlenen dudaklarınızı ve kenarlarını temizlemek içindir. Peki peçete masaya tekrar ne zaman konulmalı? Yemeğiniz bittiğinde ağzınızı sildikten sonra peçeteyi tabağınızın soluna bırakabilirsiniz. Yemeğe kıs abir ara vererek masadan kalkmanız gerektiğinde ise masaya dönene kadar peçetenizi sandalyenizin üzerine bırakabilirsiniz.

Masa düzeni

İşte kural: Sıvılar tabağınızın daima sağında, katılar ise solunda olur. Yani ekmek solunuzdra, suyunuz ise sağınızdadır. Bu kadar basit.

İnce belli

Şarap kadehini sapından tutmanız gerekir. Böylece şarabın elinizde olduğu sürece vücudunuzun sıcaklığıyla ısınmasını önlemiş olursunuz. Ve şarap doldururken bardağın yarısını geçmemeye dikkat edin.

Ekmek ve tereyağı

Bütün bir dilimi ısırarak yemek ve herkes için ortaya getirilen yağa sürekli bıçağınızı değdirmek yapmamanız gereken sofra hatalarındandır. Bunun yerine tereyağından tabağınıza büyükçe bir parça alın ve buradan sürerek yiyin. Ekmeği de her defasında küçük parçalara ayırın.

Servislerin kullanımı

Çatal bıçakla yemek yerken ilk olarak ağzınıza sığabilecek büyüklükte bir parça kesin ve yiyin. Ama parçayı kestikten sonra çatalı sağ elinize geçirmeyin. Lokmanızı sol elle yiyin. Ayrıca örneğin biftek yerken tüm bifteği bir defada birkaç lokmaya kesip sonra çatalı sağ elinize geç irip yemeyin. Her defasında kesip yiyin ve sonra tekrar kesin.

Çorbalar

Çorba kasesini kendinizden ne kadar uzakta tutarsanız, ağzınıza götürürken dökülenlerin elbisenize değil de, kasnin altındaki tabağa dökülmesini sağlayabilirsiniz. Ayrıca kaşığın tümünü ağzınıza sokmayın. Sessizce kaşığın köşesinden için. Çorbanız bitince kaşığınızı çorba kasenizin altındaki tabağa bırakın.

Elden ele

Biraz daha salata istiyorsunuz ve salata tabağı uzağınızda, ne yapacaksınız? Salataya yakın oturan birinden salata tabağını size uzatmasını isteyebilirsiniz. Eğer yanınızdakilerin üzerinden uzanarak almaya çalışırsanız, bu çok yanlış olacaktır. Ayrıca kıyafetinizin kolları da yanınızdaki kişinin tabağına girebilir.

Yutulamayanlar

Yutulmayanlar için kural şudur; örneğin zeytin çekirdeğini ağzınızdan çıkarmak için zeytini ağzınıza attığınız şekli kullanmalısınz, yani zeytini çatalla yediyseniz, çekirdeği de çatalla çıkarın. Elle yediyseniz, çekirdeği de yine elinizle çıkarmanız dğru olacaktır. Bu konuda balık bir istisnadır. Ağzınızda kalan küçük kılçıkları parmak uçlarınızla çıkarabilirsiniz. Ve ağzınıza attıağınız herhangi bir lokmanın tadından ya da kokusundan hoşlanmadıysanız, ağzınızdan hemen çıkarmak istiyorsanız, hızlıca peçetenize çıkarın ve peçetenizi katlayın.

Yiyemedikleriniz

Hiçbir ev sahibi örneğin vejateryenseniz, sizi et yemeye zorlamaz tabii ya da kerevizi görmeye bile katlanamıyorsanız ayıp olmasın diye yemek zorunda değilsinizi. Özrünüzü ev sahibine söylemeniz yeterli.
Yayın tarihi: 23.08.2003
2365
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.