Yemek

Çingene Palamutu Çıktı

Çingene Palamutu Çıktı

Karadeniz'de, av yasağına rağmen sezonun ilk "Çingene Palamatu", balıkçı tezgahlarında yer almaya başladı. Karadeniz'de, 1 Eylül'de sona erecek av yasağına rağmen mevsimin ilk "Çingene Palamutu" balıkçılar tarafından çapara ile tutulmaya başlandı. Her biri 200-250 gram ağırlığındaki çingene palamutları, tezgahlarda tanesi 2 milyon liradan satılıyor.

Bu sezon Karadeniz'de palamut bereketi yaşanacağını belirten Samsun Balıkçılar Odası Başkanı Rasim Kademoğlu, şunları söyledi:

"Çingene palamutu av yasağı olduğu için çapara ile tutuluyor. Bu yüzden az miktarda avlanıyor ve fiyatı da biraz pahalı. Ancak av yasağının bitmesiyle birlikte ağlarla avlanıp bollaşacak ve fiyatı da düşecek. Bu mevsimde çapara ile avlanması ise balığın bol olacağının müjdecisidir."

Öte yandan, Samsun'da balıkçı tezgahlarda levrek 6 milyon, çupra 7 milyon, somon 3.5 milyon, kefal 2.5 milyon ve kalkan balığı ise 9 milyon liradan alıcı buluyor.
Yayın tarihi: 15.08.2001
1362
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.