Yemek

Burcunuza göre beslenin

Burcunuza göre beslenin

Yıldızların karakterimizi etkilediği bir gerçek. Peki beslenmemizde de önemli bir rol oynadıklarını biliyor muydunuz? İşte her burcun ihtiyacı olan vitaminler, mineraller ve bulundukları besinler.

Kaynak: Ailem ve Ben

Hayatımızın her alanına yön veren yıldızlar, beslenme konusunda da bizi etkiliyor. Örneğin; Boğalar hazımsızlık sorunu yaşarken, Aslanlar kalp ve tansiyon problemlerinden, Oğlaklar ise eklem ağrılarından şikayet ediyor. Aşağıdaki yazımızda her burcun ihtiyacı olan vitamin ve mineralleri, arka sayfada oluşturduğumuz tabloda da bunların hangi besinlerde bulunduğunu öğrenebilirsiniz.

Koç

Doğum haritalarında Mars gezegeninin etkileri ağır basıyorsa, vücuttaki bazı minerallere ve vitamin dengesine dikkat etmek gerekir. Koç burcu insanının hassas organları başı ve yüzüdür. Çabuk yaralanabilen Koçlar'ın ateşi de çabuk çıkar. En meyilli oldukları hastalıklar; baş ağrısı ve migrendir. Ayrıca sırt ağrılarına da çok maruz kalırlar. Önemli vitamin ve mineraller: C vitamini, demir, manganez, A, B1 ve B12 vitamini.

Boğa


Venüs'ün etkisinde bulunan Boğalar, özellikle karoten ve iyot maddelerini hayatlarından eksik etmemeliler. Genellikle boyun bölgesi ve metabolizması hassas olan Boğalar, uyguladıkları yanlış diyetler nedeniyle sık sık hazımsızlık sorunuyla da karşı karşıya kalırlar. Ayrıca romatizmal hastalıklara da dikkat etmeleri gerekir. Önemli vitamin ve mineraller: İyot, A, E, K vitaminleri, bakır, çinko, biotin.

İkizler


Fosfor ve bira mayası, Merkür gezegeninin etkisi altında bulunan İkizler için çok önemli. Genelde solunum yollarıyla sorunu olan bu burcun, en sık karşılaştığı hastalıklar arasında bronşit ve astım bulunuyor. Ayrıca mide krampları ve hazımsızlık da İkizler için büyük bir sorun. Önemli vitamin ve mineraller: D, B1, B6, B12, B15 vitaminleri, kalsiyum, fosfor, potasyum.

Yengeç

Doğum haritalarında Ay'ın etkileri ağır basıyor. Yengeçler'in özellikle germanyum dengelerinin kontrol edilmesi gerekir. Cildi ve midesi hassas olan bu burç, en çok iştahsızlık, mide yanması, kansızlık ve solgun bir tenden şikayet eder. Baş ağrısı da zaman zaman Yengeçler'in yaşadığı bir rahatsızlıktır. Önemli vitamin ve mineraller: B6 vitaminleri, potasyum, germanyum.

Aslan


Güneş'in etkisi altında bulunan bu burç için klorofil ve koenzim Q10 büyük önem taşıyor. Özellikle kalp ve tansiyon problemleriyle karşı karşıya kalan Aslanlar, dengeli beslenmedikleri takdirde de çok çabuk hastalanabiliyor. Önemli vitamin ve mineraller: İyot, manganez, klorofil, A, B1, B2, B12, B15 vitaminleri, folik asit, koenzim Q10.

Başak

Doğum haritalarında Merkür gezegeninin etkileri ağır basan Başaklar'ın vitaminsiz kalmamaları gerekir. Özellikle çok efor sarf ettikleri için, kas ağrılarına daha çok maruz kalırlar. Aynı zamanda bağırsaklarıyla ilgili de sorun yaşayabilirler. Önemli vitamin ve mineraller: D, B1, B12, B15 vitaminleri, kalsiyum, fosfor, magnezyum.

Terazi

Çinko, Venüs gezegeninin etkisinde bulunan Teraziler için çok önemli. Böbrek sorunlarına eğimli olan bu burç, böbrek taşı hastalığı ile de sık sık karşı karşıya kalır. Teraziler'in dikkat etmeleri gereken bir diğer hastalık da eklem ağrıları. Bu nedenle güneş ışığından da mümkün olduğunca yararlanmalarında fayda var. Önemli vitamin ve mineraller: İyot, A, E, K vitaminleri, bakır, çinko, biotin.

Akrep

Doğum haritalarında Plüton gezegeninin etkileri ağır basıyor. Akrepler yemeğin dışında özellikle taze meyve tüketmeye özen göstermeliler. Çünkü bol miktarda vitamin içeren meyveler bu burç için çok önemli. Çoğunlukla sinir sistemiyle ilgili sorunlar yaşayan Akrepler, depresyona da eğilimlidir. Önemli vitamin ve mineraller: B2, B6 vitaminleri, potasyum, kalsiyum, fosfor, biotin.

Yay

Doğum haritalarında Jüpiter etkileri ağır basanların bazı vitamin ve mineral dengelerine dikkat etmeleri gerekir. Özellikle B grubu vitaminleri Yaylar için çok önemli. Romatizmal hastalıklara eğimli olan bu burç için tansiyon da büyük önem taşıyor. Önemli vitamin ve mineraller: B vitaminleri, Sülfür, lecitin.

Oğlak

Satürn gezegeninin etkisi altında bulunan bu burç için vitaminler hayati önem taşıyor. Eksikliğinde kemik sorunlarıyla karşılaşan Oğlaklar, eklem ağrılarına da oldukça meyilli. Bu nedenle onların öğün aralarında sık sık meyve tüketmeleri sağlıkları açısından çok önemli. Önemli vitamin ve mineraller: A, D vitaminleri, bakır, kalsiyum, fosfor, magnezyum.

Kova

Uranüs (ve bazen Satürn) gezegenlerinin etkileri altında bulunan Kovalar için fosfor ve potasyum alımı çok önemli. Baldır ve ayaklarıyla ilgili sık sık sorunlara maruz kalan bu burcun sinir sistemine de dikkat etmesi gerekir. Önemli vitamin ve mineraller: B1, B6, B12, B15, D vitaminleri, kalsiyum, fosfor, magnezyum, potasyum.

Balık

Fosfor dengesini düzenlemesi gereken bu burç, Neptün gezegeninin etkisi altında bulunuyor. Özellikle cilt ve saç hastalıklarına maruz kalabilen Balıklar'da, alerjik sorunlar da nüksedebilir. Önemli vitamin ve mineraller: B1, B2, B6, B12 vitaminleri, kalsiyum, fosfor, biotin.
Yayın tarihi: 06.05.2004
1137
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.