Yemek

Antioksidanlar; gençliğimizin koruyucusu

Antioksidanlar; gençliğimizin koruyucusu

Oksijen hayat kaynağımızdır. Kalbimizin çarpmasından göz kırpmamıza kadar bedensel aktivitelerimizin tümünde vücudumuz oksijeni yakıt olarak kullanır. Ancak oksijenin bedenimiz için zararlı etkileri de bulunmaktadır. Hücrelerimizde, dokularımızda ve organlarımızda yaşam süresini kısaltan farklılaşmalara yol açar.

Hücrelerimizde, dokularımızda ve organlarımızda yıpranmalara ve paslanmalara yol açan oksijenin bu etkisi oksidasyon olarak adlandırılır. Oksidasyon ile birlikte erken yaşlanmaya neden olan diğer bir etken de serbest radikallerdir.

Serbest radikaller hücrelere zarar verebilen, bağışıklık sistemini bozarak enfeksiyon, kanser, kalp damar hastalıkları ve diğer dejeneratif hastalıklara yol açabilen maddelerdir. Serbest radikaller radyasyonla, sigara dumanında bulunan toksik maddelerle, aşırı güneş ışınlarına maruz kalmakla ve besinler tüketildiklerinde vücudumuzda enerji kaynağı olarak kullanıldıklarında ortaya çıkar. Bu yaşlandırıcı doku ve organ haşarının önüne geçilebilir. Çünkü vücudumuzda "antioksidan savunma sistemi" olarak bilinen bir sistem oksijenin kötü etkilerine karşı tüm hücre, doku ve organları korumaktadır. Bu sistemdeki yıpranmalar; yaşlanma, dengesiz beslenme, düzensiz bir yaşam tarzı ve daha birçok faktöre bağlı olarak gelişir. Antioksidan savunma sistemini aktif tutabilmek için antioksidan destekleri kullanmakta yarar vardır. Vücudumuzu serbest radikallerin oluşumundan koruyan bir grup vitamin, mineral ve enzimler antioksidan destekler olarak bilinir.

Savunma sistemimiz için hangi vitaminleri almalı?

Vücudumuzdaki doğal antioksidanlardan; süperoksit dismutaz, hidroksi radikaller, glutatyon peroksidaz, nitrik oksit ve hidrojen peroksit en önemlileridir. Bedenimiz yaşlandıkça sahip olduğumuz doğal paslanma önleyici sistemimiz de gücünü kaybeder. Damarlar hızla yaşlanır, daralıp tıkanır, organlarda geri dönülmez hasarlar oluşur. Yaşlandıkça artık görmemiz de, duymamız da, uykumuz da, cinselliğimiz de sorundur. Bedenimiz kansere, şeker hastalığına ya da kalp damar hastalıklarına daha yakın hale gelir. Biz yaşlandıkça üstelik bir de doğal antioksidan savunma sistemimiz de zayıfladığına göre; A vitamini, Beta-karoten, C, E vitamini, selenyum ve ginkgo biloba gibi antioksidan destekleri hemen yardıma çağırabiliriz. Üstelik bu yardımı 35 yaş civarında almaya başlamakta yarar var.

Antioksidanlar sebze-meyve ve tahıllardan alınabilmesine rağmen, diyetle alımları genellikle yeterli olmadığı için bunları besin destekleri olarak almanızı öneriyoruz, işte size antioksidan etkili besin desteklerinden bazıları:
Antioksidan destekler:

· E vitamini

· C vitamini

· Beta-karoten

· Çinko

· Selenyum

· KoenzimQ10

· Alfa liposik asit

· Gingko Biloba

· Proantosiyanidin (üzüm çekirdeğinde mevcuttur)

· Pyonogenol (çam kabuğunda mevcuttur)

Kaynak: Elele


Yayın tarihi: 29.11.2003
877
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.