Yemek

Teknede lezzet: Takanik

Teknede lezzet: Takanik

Kaan Kayhan ve Kemal Ayünal, yıllardır Yeniköy'deki balıkçı barınağında küçük teknelerinde ekmek arası balık satmışlar.

Müşterileri her geçen gün artmış, büyümeye karar vermişler. Yine denizde bir tekne ama biraz daha büyük, biraz daha konforlu. Beyaz plastik masa ve sandalyeler, ağlar, fenerler, kurutulmuş balıklar... Can yelekleri tavanda. Kurutulmuş balıklar ağların arasından size bakıyor. Mis gibi kokuyor içerisi. Balıktan eser yok sanki. Mönüde her çeşit mevsim balığı var. Balıklar taze olsun, ucuz olsun; herkes gelsin. Anlayış bu! Öğle saatlerinde yer bulmak zor. Çevredeki iş yerlerinden gelenler dolduruyor tekneyi. İstediğiniz balık tava ise sorun yok, ama buğulama isterseniz örneğin, daha tenha olan saatleri tercih edin. Şansımız yok, bugün hava rüzgârlı. Olsun! -Mutfağın yanındaki dolaba bir bakalım. Ağzına kadar balık dolu.- Balık çorbası iyi gelir bu havada. Levrek, biber, patates, havuç, kereviz ve yaprağı; terbiyeli... Hamsi tavadan önce salata geliyor. Domates, salatalık, roka, göbek marul, havuç, turp, kırmızı lahana, taze sarımsak, taze soğan, maydanoz, dereotu, kıvırcık... Vitamin deposu. Yazın yeşillikler Bahçeköy'den alınıyor. Turşunun asidi az, Balıkesir'den geliyor. Karidesler tereyağında sotelenmiş ve baharatla tatlandırılmış. Fırından yeni çıkmış helvanın üzerine çikolata sosu gezdirilmiş; bu da ikram. Üzerine bir bardak çay iyi gitti doğrusu. Hamsi tava (büyük) 4 milyon TL. Tekir tava 7 milyon 500 bin TL. Mezgit ve mezgit tava 7 milyon 500 bin TL. Levrek ve çupra alış fiyatına göre değişiyor.

Kemal Bey, Yeniköylü; deniz çocuğu yani. Kulak verelim biraz: Bir kere balık taze olacak, ayıklandıktan sonra çok iyi yıkanacak. Tuzlamaya gerek yok. Usulüne göre pişirilecek. Çinekop gibi ince balıkları kurutmaya gelmez, sonra kızarmış ekmeğe döner. Yazın yine geleceğiz bir akşam üstü. Pencereler açılmış olacak. Rüzgârla dans edeceğiz. Teknenin önünde yere oturacağız gün batımında, demli bir çay içeceğiz. Yine denizden konuşacağız. (Kredi kartı geçmiyor. Sodexo ve ticket verebilirsiniz. Servis 22.30'da bitiyor. Alkollü içki yok. Arabanızı yola park edin.)

Köybaşı Cad. No: 24
(Macro Center karşısı)
Sarıyer-Yeniköy-İstanbul
0532 346 69 68-0532 748 62 42

Yayın tarihi: 07.09.2003
1891
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.