Yazarlar

Neyin var canım?

Neyin var canım?

Her insanın zaman zaman sinirli anları olabilir, ama kadınlar bazen birazcık daha sinirli olabilir, Daha çekilmez olabilir ve de kimseyle konuşmak istemiyor olabilirler. Bu kadar olabilirin arasında regl olmuş bir kadına "Neyin var canım?" diye soran kendini bilmez bir erkek olmamalı ama.

Neyin var canım?
Galiba erkeklerin bu dönemimizde görünmez bir zırhla yaklaşmaları lazım bize. Regl dönemindeki bir kadına sorulacak en son sorudur belki de "Neyin var?" sorusu. O kadar ağrının sızının, karmakarışık olmuş hormonlarla mücadele ederken biz, bir de üzerine böyle gereksiz, saçma bir soru sorulunca haliyle deliriyoruz. Hiç unutmam kendisine sürekli "Neyin var, ne oldu, neden ağrıyor karnın, hasta mısın?" diye sora sora peşinden dolanan sevgilisine okkalı bir Osmanlı tokadı indirmiş bir arkadaşım vardı. Regl dönemindeki kadının gazabı, intikam için kasabaya geri dönen Clint Eastwood'unkinden bile beter oluyor, bu gerçeği artık tüm erkekler öğrenmeli.

Hadi biz kadınlar öncelikle annelerimizden, sonra kendimizden, arkadaşlarımızdan alışkınız ve bu dönemle nasıl baş edilmesi gerektiğini biliyoruz. Birkaç romantik komedi filmi, biraz dondurma, bolca çikolata ve polar bir battaniye bu her ay süren dört beş günlük savaşı en az hasarla atlatmamızı sağlayabiliyor. Ama bu mücadelemizde çekilmeyen tek şey varsa o da "Ne oldu, ne oldu canım, neyin var?" diye çenesini kapatmamacasına açan erkek erkek görünümlü bir papağan.

"Neyin var?" ne demek? Beş gündür kanıyorum, sırtımdan göğüslerime, ayaklarımdan belime her yerim ağrıyor ve hormonlarım kontrolden çıkmış bir Yıldız Tilbe gibi dans ediyor vücudumda. Sence neyim olabilir?

Tabi bir erkeğe her zaman bunu bu kadar açık söyleyemiyoruz, "Yok bir şeyim" diyip geçiştirmek zorunda kalıyoruz çoğu zaman. Aslında var bir şeyimiz. Ömrümüzün büyük bir kısmında her ay bu ağrıyı çekiyor, kimimiz yataklardan bile çıkamıyoruz. Ama siz çok değerli erkekler ufacıkken yaşadığınız, sünnet olmayla, on beş ay askerlik yapmayla, senelerce, bitmeden, tükenmeden her ay çektiğimiz bu eziyeti bir tutuyorsunuz. Ama yine de siz bir şeyimiz yok bilin.

İki kavanoz açıp, üst raflara ulaşıp, banyodaki hamam böceğini korkmadan öldürünce erkekliğinize erkeklik katın. Ama her ay regl ağrısından geberen, gıkı bile çıkmayan kadınlara "Bu dönemde de hiç çekilmiyorlar." diye yaklaşın. Ona da eyvallah. Tek dileğim erkeklerin de bu muazzam ağrıyı ömürleri boyunca en az bir kere çekmeleri.

Siz erkeklere ufak bir sır vereyim, bunu yüz kere deftere el yazısıyla yazın; "Bir kadını regl döneminde mutlu etmeyi başarmışsan, mutluluğun resmini yapmış demeksin Abidin."
Yayın tarihi: 06.12.2011
« tüm yazıları
2070
dahafazlası
YORUMLAR

Ahahaha idolümsün

Şule Kara 27.12.2011 20:47:52

Kendinizi oyun gibi görmeyi bırakın lütfen. Anladığım kadarıyla şikayet ettiğin ve çok ince olmayan tavsiyelerde bulunmanın nedeni, çekmen regli ve reglden anlamayan erkeği. Ama bu bulanık ve biraz da aptalca olan düşüncelerin seni o erkeği götürüyor ya da o erkeği çekiyor sana. Bunu bir düşün. Yani bu konudaki düşüncenden bahsediyor değilim, bu düşünce yapısı, buradaki mantık haritası, bir algı kazasından başka bir şey değildir. Bir erkek de çok basit olarak bunu ''kadınlarımız, lütfen artık neyin var diye sorduğumuzda söyleyin, irdelemeyelim. Manyaklaşmayın.'' yorumlayabilir. İyi regller.

wander 24.12.2011 05:00:17

Yıl 2012 oluyor gönül dostlarım, bayan erkek dostanelerim. Vazgeçin artık şu 'anlayış beklentisi'nden. Doyun. Anlasın, anlasın deme. Anlat ya, ölmezsin. Çok da çile çekiyorsan çıkmazsın dışarıya. Çıktıysan çıkışma adama yahu. Sen söylersin, ve buna rağmen antenliğine devam ediyorsa, değiştiriverirsin sana mutluluğun resmini çizememiş erkeği, hop,,, bitti.

wander 24.12.2011 04:55:08

Cinsiyet muharebesine girmek istemiyorum, girmedim de, lütfen bu hesaba katılsın; neyin var? veya minvalindeki soruya cevap vermiyorsan... Neden vermiyorsun yahu? Affedersin de saksı mısın? (Bir bayana hiç bunlar söylenir mi...) Ver cevabı, reglim de, cartım curtladı de, de bir şey. Senin olağanüstü sıkıntın regl varsa, onun da ah sizin kadar olağanüstü olmasa da var cartı curtu. (E aklında tutsun, her ay da sormasın.) Eminim her ay sormuyordur. Yok hayır varsa öyle bir model, kafama regl kadar taş düşsün. Ben şu ana dek bunu gayet iyi idare etmişim, bu yazıyı okuyunca anladım...

wander 24.12.2011 04:51:53

Kadın değil de, genç kız diyelim mi? (Yaşın 30- dahi olsa genç bir kızsın). Zira şu bahsini ettiğin dönemin bir eziyete dönüşmesi çoğunlukla genç kızlarda. Hadi diyelim bu ağrıyı bu şekilde çekiyorsun ve çekmeye de devam edeceksin, nasılsa yaş ve olgunluk arttıkça bu andon soruyu sormayın yea rica ediyorum demeyeceksin, böyle tantanalar yaratmayacaksın. Sanıyorum kadınlar yüzyıllardır süren olgunluk davalarını yalnızca işbu konuda kaybediyorlar, çoğunlukla. Ayrıca doğasında doğallık barındıran bu kronik ağrı ve sızı bu (!) kadar devlet meselesi haline getiriliyorsa...

wander 24.12.2011 04:47:09

Zaten prenses gibi davranmalarını istemiyoruz. Bu dönemde "neyin var canım?" larla ortalıkta gezip ses çıkarmasınlar yeter.

Nepphrite 09.12.2011 11:20:22

BENCEDE BEN BU YAZIYI ÇOK BEGENDİMM :):)

NURGÜL KARAKAYA 07.12.2011 16:53:36

süper olmuş yazı :)

y.y 07.12.2011 16:01:42

BAYILDIM! söylemek istediklerimizi aktarmışsın yine gercekten Erkekler okuyun abicim!

isim soyisim 07.12.2011 12:30:20

Off kadınız diye kimse bize prenses muamelesi yapmak zorunda değil ki. ''Kadınlardaki bu bana özel davranın'' bakış açısını anlamıyorum hiç

A. Ö. 07.12.2011 10:24:25
DAHA FAZLA YORUM GÖSTER
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.