Yazarlar

Özgürleşmek için affetmek şart

Özgürleşmek için affetmek şart

Bu haftaki yazıya bir soruyla başlamak istiyorum. Hala sinirlendiğiniz, size ihanet ettiğini düşündüğünüz ya da affedemediğiniz kişiler ve olaylar var mı? Bu soruya verdiğiniz cevap “evet” ise; hayatınızda kötü giden birçok şeyin nedenini bulduk demektir!

affetmek

Kalbinizde, kırgınlıklar ve öfkeniz varsa , pozitif duygu ve deneyimlere yer kalmamıştır. Affedememek kalbinizde ve hayatınızda o kadar fazla yer kaplar ki, o negatif enerjiler içinde ne olduğunu anlamadan öfkenin girdabında bir hayat yaşarsınız.

Eğer hala eski ilişkilerinizden kalan duygusal birikimleriniz varsa; Kendinizi yeni hayatınıza hazırlarken, hemen şu anda kalbinizin en derin yaralarını iyileştirmeye karar vermeniz gerekmektedir. Affedemediğiniz insanlar varsa bunu hemen şimdi değiştirebilirsiniz.Unutmayın insanların fark edip de değiştiremeyeceği bir duygu yoktur.

İnsan ruhu, boşluktan hoşlanmaz, bunun anlamı eski, sizi engelleyen duygu ve enerjileri ne kadar hızlı ve kararlı bir şekilde ortadan kaldırırsanız, yenilerini de o kadar hızlı, kesin ve kolaylıkla kendinize çekersiniz.

Mesela hayatınızın aşkını bulamamanızın nedeni hâlâ eski sevgilinize öfke duymanız olabilir. Birine öfke duymak, tıpkı o insana özlem duymak kadar güçlü bir bağ ile sizi ona bağlar ki bu tüm mutlu ilişki olasılıklarını önler.Nefret etmek insanı, nefret edilen insana bağlar ve tutsak eder.

Peki affetmek neden zordur?

Bana göre birçok kişinin affedememesindeki neden affetmenin anlamını tam olarak bilmemelerinden ve kendilerini enayi ya da saf durumuna düşürmekten korkmalarından kaynaklanıyor.

Halbuki affetmek sanılanın aksine , bir hatayı görmezden gelmek ya da ortadan kaldırmak demek değildir. Affetmek geçmişte yaşadığımız deneyimleri unutmak anlamına da gelmez, tam tersi yaşanan her badireyi acı da olsa bir ders olarak görmek ve aynı tuzaklara düşmemektir affetmek.

Belki sizlerde rastlamışsınızdır, affedemeyen insanlar daha sık aynı hatayı tekrar etme eğilimi gösterirler. Yaşadıklarını hiç unutamadığı ve acı çektiği halde hep aynı tip insanlarla ilişki kuranlar gibi.. .

Affetmek bizi üzen kişinin, davranışlarını onaylamak ya da haklı bulmak değildir. Yapılmış olanların kabul edilebilir, doğru ya da önemsiz olduğu anlamına da gelmez. Affetmek başkası için değil tamamen kendimiz için aldığımız bir karardır. Bağışlanan ile yeniden ilişki kurmayı gerektirmez, affetmek olayın ve yapılanın kısıtlayan enerjisinden çıkıp, yüksekten bakmaktır. Kontrol edemeyeceğimiz, geri getiremeyeceğimiz deneyimin acısından sıyrılmaktır.

Yayın tarihi: 09.08.2012
« tüm yazıları
7676
YORUMLAR

Yaklasik olarak 7 aylik bir iliskimiz var sevdigim kisi benden uzakda telefonla konusma imkani bulabiliyorum arada tartistidigimizda ipler kopma noktasina geliyo benden surekli bazi beklentiler icinde oluyo ama ben erkek olarak bayanlar gibi ince dusunemiyorum o acidan bakamiyorum problemler oluyo bazen cok basit bisey bile benim icin onemsiz ama goruyorumki karsi taraf icin buyuk bazen anlam veremedigim gibi bazende hak veriyorum mutlu olmak bir iliskiyi uzaktan yonetmek zormu Tesekkur ederim

muzo 27.12.2014 14:27:12
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.