Mahmure

Mesleklere özel sözlük

Mesleklere özel sözlük

Türkiye İş Kurumu'nun, 2 bin 70 mesleğin tanımını yaptığı Türk Meslekler Sözlüğü'nde adları ilginç onlarca meslek var.

Genellikle tanışma anlarında sorduğunuz "Ne iş yapıyorsun?" veya "Mesleğin ne?" şeklindeki soruların yanıtları "Şiropraktör", "Sperm işçisi", "Mubayaacı" olursa ne yaparsınız? Size tavsiyemiz Türkiye İş Kurumu'nun hazırladığı ve 2 bin 70 mesleğin tanımının yapıldığı Türk Meslekler Sözlüğü'ne bir göz atmanız.

İş-Kur, insanları işgücü ve mesleklere ilişkin bilgilendirmek, mevcut mesleklerin unvan tanımlarında standardizasyonu sağlamak amacıyla Türk Meslekler Sözlüğü'nü hazırladı. Sözlükte herkesin bildiği mesleklerin yanı sıra pek duyulmayan meslekler de var. İşte ilginçlerinden bazıları:

Debağ: Yaş deri ve pöstekileri bir eriyik içinde muamele ederek deri haline getiren kişi.

Filizlemeci: Maltlı ve imbikten çekilecek içki imaline hazırlıklı olmak üzere arpa ve diğer hububatı filizlendiren kişi.

Sır işçisi: Sır yapmak üzere boraks, kurşun, kum ve kireç gibi maddeleri karıştırıp öğütmek üzere bir kitle haline getirip yeni baştan öğüten kişi.

Derikmen: Petrol, kule montajı, kulenin kontrol ve bakımı, sondaj manevrası ve kuyu başı düzeneği hazırlama işlemlerini, kendi başına ve belirli bir süre içinde yapma bilgi ve becerisine sahip nitelikli kişi.

Maden sondörü: Kendi başına ve belirli bir süre içerisinde, yeraltında ve yerüstünde değişik katmanlarda, sondaj makine ve ekipmanlarını kullanarak, sondaj lokasyon hazırlığı yapma, sondaj kuyusu delme ve numune alma bilgi ve becerisine sahip nitelikli kişi.

Muhammin: Gayrimenkuller, ticari mallar, sanat eserleri ve ev eşyası gibi çeşitli malların hakiki olup olmadığını belirleyen kişi.

Armül ustası: İpekli el dokuma tezgahlarına takılacak olan desen kartları hazırlayan ve tezgahlara takan kişi.

Markör: Ağacın kesileceği yeri veya nasıl şekillendireceğini markalamak suretiyle gösteren kişi.

Enstrümancı: Proses veya akış tipi üretim yapan tesislerde ölçme ve kontrol cihazlarının arıza tespiti, onarımı, periyodik bakımı ve yenilenmesine ilişkin işlemleri kendi başına ve belirli bir süre içerisinde yapma bilgi ve becerisine sahip nitelikli kişi.

Sapancı: Çeşitli tip kaldırma palangaları ve tesisatını kurarak makinelerin veya atölye, tersane ve diğer mahallere ait ağır parçaların bunlarla taşınması işini idare eden kişi.

Sperm işçisi: Verimli sığır ve at ırkı yetiştirmek için iyi bir cins boğa ve aygırlardan sperm almada ön hazırlıkları yaparak spermi alan kişi.

Ebis kontrolörü:
Uçuş personelinin uçuş sırasındaki ve yerdeki çalışma durumlarına ilişkin kayıtları tutan kişi.

Vater takımcı: Makinelerde dolan iplik bobinlerini boş masuralarla değiştiren kişi.

Makastar

Selahattin Çelebi

"Önceleri zorlandım"

22 yaşındayım. 8 yıldır bu işin içindeyim. Makastar kumaşı kalıba göre kesen kişilere verilen bir isim. Bu işe ilk girdiğim zaman gerçekten çok zorlandım. Ama zaman geçtikçe işimi iyi yaptığımı anladım ve sevmeye başladım.

Remayözcü

Güher Öztürk

"İsmini bile telaffuz edemiyordum"

19 yaşındayım. 4 yıldır remayözcülük yapıyorum. İşim triko üzerine ama tam olarak ne diye sorarsanız dikime hazırlanmış örgü ürünlerin yaka, bant, pat, cep, yan dikiş ve lastik dikim işlerinin yapılması diyebilirim. Bu ismi ilk başta telaffuz bile edemiyordum. Çünkü dilim dönmüyordu. Heceleyerek söylüyordum. İşe yeni başladığım zaman arkadaşlarıma işimin ne olduğunu anlatıyordum ama pek anlamıyorlardı. Mesleğim gerçekten zor. Çünkü saatlerce küçük bir nokta üzerine bakıyorsunuz ve bu gözünüzü çok yoruyor. Aynı zamanda hata yapmamak için çok dikkatli olmak zorundasınız.

Şiropraktör

Op. Dr. Yalçın Yavuzer Alman Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı
"Türkiye'de bu işi yapan yok"

Eskiden var mıydı bilmiyorum ama şu anda Türkiye'deki hiçbir hastanede şiropraktör yok. Bu işi yapanlar genellikle eski Doğu bloku ülkelerinde olurdu. Şimdilerde Çin ve Almanya'da var. Bu insanlar, insan vücudundaki kemik ve kaslarda meydana gelen bozuklukları elle tedavi ederler. Şiropraktörler için halk arasında kırıkçı-çıkıkçı denilen insanların eğitim almış olanları diyebiliriz.

Raspacı

Hasan Par

"İnsanlara gemiciyim diyorum"


38 yaşındayım. 1996 yılından bu yana belediyede bu görevde çalışıyorum. Daha önce 13 yıl gemilerde çalıştım. Çıraklıktan yani miço olarak işe girmiştim. Yıllar sonra güverte reisliği bile yaptım. Ama usta olduğum tek bir iş vardı; raspacılık. Benim mesleğim raspa boya ustacılığı. Gemilerin büyük bir bölümünde sac vardır. Tamire ihtiyacı olan büyük gemilerin saclarının paslanmış olan yüzeyini önce raspa motoruyla pastan arındırırım. Yüzey temizlendikten sonra tel fırça ile tekrar elden geçiririm. Boya yapılacak yer, yağdan ve kirden arındırıldıktan sonra bu şekilde boyaya hazır hale gelir. Koruma boyalarından sonra istenilen renkte boya sürülür. Bu işin zorlukları var ama şimdi neresinin zor olduğunu sorsanız söyleyemem. Çünkü bu iş benim için çocuk oyuncağı gibi. Dışarıdan biri bana mesleğimi sorduğunda "Gemiciyim" diyorum çünkü raspayı herkes bilmiyor.
Yayın tarihi: 27.01.2004
330
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.