Mahmure

Mesleğinizi beyniniz seçiyor!

Mesleğinizi beyniniz seçiyor!

İnsanların yeteneklerinin beyinlerinin hangi yarım küresini kullandıklarını göre değiştiğini belirten Dr. Mehmet Yavuz, 'Sağ beyni baskın olan biri meslek olarak yazarlığı, sol beyni hakim olan biri ise bankacılığı seçmeli' diyor.

Güncellenme tarihi:
kariyer

Vücudumuzun patronu olarak nitelendirebileceğimiz en önemli organımız beynin, sağ ve sol yarım küreleri farklı farklı misyonlara sahiptir. Nöroloji Uzmanı Dr.Mehmet Yavuz, beyinlerinin farklı tarafları baskın olan kişilerin yeteneklerinin ve zekâ seviyelerinin de farklılaştığını dile getiriyor. Beynin sağ ve sol yarım kürelerinin, mesleklerin de belirleyicisi olduğunu belirten Dr. Yavuz, ekliyor:

Estetik zeka sağ tarafta!
"Estetik zekâ için sağ beyine ihtiyaç vardır. Sol beyin matematiksel yetenekleri, sağ beyin ise mühendislik yeteneklerini ön plana çıkarır.Mühendislik,mimarlık, yazarlık,müzisyenlik gibi mesleklere sahip kişilerin sağ beyin özellikleri baskındır. Sol beyni gelişmiş kişiler ise; bankacılık ve finans gibi matematiksel zekâ gerektiren alanlarda rol alabilir." Sağ elini kullananlarda beynin sol yarım küresinin özelliklerinin, sol elini kullananlarda ise sağ yarımküresinin niteliklerinin baskın olduğunun altını çizen Dr. Yavuz, şöyle devam ediyor:

Ters eliniz devrede!
"Sol elini kullananlarda sağ beyin baskın durumda olduğundan, bu kişilerde mimarlık ve müzisyenlik kabiliyeti gelişmiştir. Beyninin hem sağ hemde sol yarımküresi baskın kişiler ise; matematiksel yeteneğe sahip olabilir. Ancak sağ beyin daha çok matematiğin geometri kısmıyla, sol beyin ise cebirsel bölümü ile ilgilenir. Solak bir çocuk, güzel sanatlara yönlendirilebilir. Ancak fen ya da konuşma becerisi gerektiren avukatlık veya pazarlama gibi bir meslekle uğraşması hata olabilir. Çünkü sol beyin, konuşma becerilerinde çok önemli bir rol oynar. Solak bir kişi avukatlığı değil, hakimliği tercih etmeye yönelmelidir."

Liderler beyinlerini global olarak kullanan kişilerdir!
Dr. Mehmet Yavuz, toplumdaki lider kişilerin beyinlerini global olarak kullandıklarını söylüyor ve ekliyor: "Beynin iki yarım küresini birbirine bağlayan korpus kallosum adlı sinir lifleri, oluşturdukları köprüsel yapı sayesinde bilgi alışverişini sağlar.

Korpus kallosum ne kadar iyi gelişmişse, insanın bir bütün olarak beyinsel yeteneklerini sergilemesi o kadar artar. Eğer korpus kallosum iyi gelişmemişse, sağ ve sol beyinden hangisi baskın ise, kişi o özelliklerini ön plana çıkararak hayatını sürdürür. Toplumdaki lider kişilerin, beyinlerini global olarak iyi kullanmayı beceren kişiler olduklarını söyleyebiliriz. Bu kişilerde beyin ve vücut ilişkisi çapraz yürür. Korpus kallosumun yetersiz geliştiği kişiler, lider olamaz."

Yayın tarihi: 14.07.2009
3539
dahafazlası
YORUMLAR

ben matematiği hiç sevmem ama muhasebeyle uğraşıyorum çünkü zamanında koşullar böyle gerekti aslında öğretmenlik isterdim ama bazı şeyler sağ beyin sol beyin değil nasip kısmet işte... insanlara birşeyler öğretmek daha iyi olurdu ama şimdi dosyaların arasında nefes almaya çalışıyorum...

maviadaaa 10.08.2009 19:50:32

o mesleği seçmeli demiyo zaten o meslek vb. diyo.

sacmaliktandaote 29.07.2009 22:13:26

aslında bu tür bilgilere çok inanıyorum. hayatta karşılaşıyoruz gerçekten kimileri matematiğe daha eğilimliyken kimisi sözele daha yatkın. sağ ve sol ayrımları yapılmış neye göre yapıldı merak ediyorum. kişi analizleriyle olsa gerek.

sempatikkbarmen 29.07.2009 20:46:19

sağ taraf yazarlık vs... sol taraf ıse bankacılığı seçmeli diyor. turkıyede ınsanların hepsı yazar yada bankacımıı bunların dısındakıler hangı taraftakı beynını kullanıyorlar acaba çok merak ettım doğrusu...

nrsn_1907 29.07.2009 16:53:34
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.