Mahmure

Kariyerin mi var derdin var

Kariyerin mi var derdin var

İş stresi, kadın yöneticileri içkiye yöneltiyor. Britanya'da üst düzey kadın yöneticilerin yüzde 14'ünün alkol sorunu var. Bu oran daha alt düzeydeki kadınlarda yüzde 4...

Kaynak: Radikal

Üst düzey kadın yöneticilerin başı, alkolle dertte. Britanya'da yapılan bir araştırma, üst düzey yönetici kadınların daha çok sorun yaşadığını gösterdi.

Londra Üniversitesi'nde görevli bilim adamları bu konuda 8 bin çalışan üzerinde araştırma yaptı.

Araştırmada kadın yöneticilerin yanlarında çalışan hemcinslerine oranla çok daha fazla içki içtiği görüldü. Araştırmacılar, üst düzey kadın yöneticilerin yüzde 14'ünde 'problem'den söz edilecek düzeyde içki tüketimi saptandığını, bu sorunun alt kademede çalışan kadın memurlarda ise yüzde 4'te kaldığını belirtti.

Bilim adamları ayrıca, kadınların aynı konumda görev yapan erkeklere göre de daha fazla alkole yöneldiğini; erkeklerin içki sorunları yaşamalarının, bulundukları mevkiden bağımsız olduğunu vurguladı. Alkol sorunu yaşayan erkek çalışanların yüzdesi 10-12 arasında değişiyor.

Uzmanlara göre, üst düzey kadın yöneticilerin sıklıkla şişeye sarılmalarının nedeni, sorumluluğun getirdiği stres ve erkek yöneticilerle rekabet etme zorunluluğu. Araştırma ekibinin başkanı Jenny Head, "Stresin sağlığı kötü etkilediği biliniyor; bu araştırma da bunu gösterdi. Çalışmalarının karşılığını görmediğini düşünenlerin alkol sorunu yaşamaları olası. Kadın yöneticiler, kendilerini, erkeksi davranış modellerini benimsemek zorunda hissettikleri için içiyor olabilir" dedi.
Yayın tarihi: 05.03.2004
411
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.