Mahmure

Kariyer sahibi anneler

Kariyer sahibi anneler

İş hayatına atılan bir kadının anne adayı olması göründüğü gibi kolay değil. Özellikle kariyer yapmak isteyen veya işinde başarılı olmayı hedefleyen kadınlar için...

20'lerin başı 30'ların ortası
Kimse bebeğini başkalarına emanet etmekten hoşlanmadığı gibi, işini de bırakmaya yanaşmıyor. Peki, böyle bir durumda neler yapılabilir? İş hayatı ve annelik arasında nasıl bir uyum sağlanır ve ne gibi çözümler aranmalıdır?

Eğer işinizde belli bir yere gelmek istiyorsanız, bebek dünyaya getirmenin zamanını oldukça iyi ayarlamanız gerekiyor. Bu durumda 20'li yaşların başı ve 30'ların ortası sizin için en doğru dönemler olabilir. Çünkü çocuk yapmak ve aynı zamanda kariyere devam etmek için, kariyerin başlangıç dönemi, yani 20-25 yaşlar arası çok uygun. Bu yaşlarda hem işi yeni öğrenmeye başlamışsınızdır, hem de doğumdan sonra izinle geçen zamanın boşluğunu rahatlıkla doldurabilirsiniz. 30'lu yaşlardaysa artık belirli bir yere gelmişsinizdir ve sadece işleri takip etmeniz gerekir. 35 yaşında olup da belirli bir mevkie gelmek isteyen kadınların, özellikle de iki çocuk isteyen kadınların durumu oldukça karışık. Çünkü bu yaşlarda doğum yapan kadının yeniden iş hayatına başlaması çok uzun zaman alır. Bu da kadının iş bulmasını güçleştirebilir.

Şirkette belirli bir konumunuz olsun

Bir çocuk yapmayı planlamadan önce işyerinizde üç, dört yıldır çalışıyor olmaya özen gösterin. Böylelikle çalıştığınız zaman içinde kendi alanınızı daha iyi tanıyabilirsiniz. Ayrıca iş arkadaşlarınızı da yeterince tanımış olursunuz. Müdürünüz de artık sizin bu işi ne kadar iyi yaptığınızın bilincindedir. Bu nokta anne adayı için oldukça önemlidir. Eğer müdürünüz için değerli bir elemansanız, onunla masaya oturma şansınız da var demektir. Hatta böylelikle doğum izninden geri döndükten sonra işe daha önce çalıştığınız mevkiden başlama şansınız da vardır. Ancak bunun için, doğum iznine ayrılmadan önce patronunuzla bu konuları detayıyla konuşmanızda yarar var.

Hamile olduğumu nasıl söylemeliyim?

İş yerinde hamile olduğunuzu söylemeniz gereken ilk kişi patronunuzdur. Tabii bunu söylemenin de uygun bir zamanı var. Küçük sırrınızı patronunuzla paylaşmak için düşük tehlikesinin ortadan kalktığı 4., 5. ayları seçin. Görüşmeden önce yokluğunuzda yerinizi kimin doldurabileceğini de düşünün. Ne de olsa bu konuşma sırasında sadece bebeğin doğum tarihinden ve sizin sağlık durumunuzdan bahsedilmeyecek. Yokluğunuzun nasıl hissedilmeyeceği de önemli bir konu. Yaptığınız işi ve arkadaşlarınızın niteliklerini gözden geçirerek, yerinize uygun birini önerebilirsiniz. Böylece işinize ne kadar değer verdiğinizi göstermiş olursunuz. Doğum gerçekleşene kadar işinizin bir bölümünü evden bilgisayarla ya da yarım gün şirkete uğrayarak yapmaya devam etmeyi önerebilirsiniz. Unutmayın ki göreviniz ne olursa olsun, işi parçalara ayırabilirsiniz.

Hala eskisi gibi olduğunuzu gösterin

Hamilelik döneminizde dikkat etmeniz gereken noktalar şunlar:

-Değişen birşey olmadığını, hala eski 'siz' olduğunuzu gösterin. Böylece hamilelerin zor işlerin altından kalkamadıkları önyargısını yıkabilirsiniz.

-Çiçek desenli veya gereğinden bol bluzlar giymeyin. İş kadını kıyafetlerinizi gardırobunuzdan eksik etmeyin. Unutmayın; siz bir profesyonelsiniz.

-Çalışırken işinize konsantre olduğunuzu gösterin. Sağlık durumunuzla ilgili ya da bebeğin adının ne olacağına dair düşüncelerinizi iş hayatınıza taşımayın. İşyerinde iyi bir konumdaysanız, hamileliğinizin son günlerinde evden çalışmaya dikkat edin. Çünkü üst düzey konumundaki bir kadının çabuk yorulması, karnı sığmadığı için çalışma masasında zorluklarla karşılaşması, imajınıza büyük bir tezat oluşturabilir.

Kendinizi hazır hissediyor musunuz?

Tekrar çalışmaya, kendinizi hasır hissettiğiniz zaman başlayın. Zaten patronunuz da konsantre olamayan, sürekli bebeğini düşünen bir anneyle çalışmak istemez. Kendinizi çalışmaya hazır hissettiğinizde ve bebek memeden kesildiğinde çalışmaya başlamak sizin için en uygun zaman. Ayrıca çocuğunuzu bakıcıyla yetiştirmeye hazır olup olmadığınız sorusuna da cevap bulmanız gerekir. Doğumdan sonra patronunuza her şeyin düzene girdiğini hissettirin. Çocuk hakkında fazla konuşmamaya, masanızın üzerini resimlerle doldurmamaya ve onu çalıştığınız yere getirmemeye dikkat edin. Unutmayın orası sizin iş yeriniz ve siz bir iş kadınısınız.

Ailenizle birlikteliği lehinize çevirin

Bazı anneler uzun bir zaman çocuklarının yanında olmayı ister. Bu sürenin sonunda çalışma hayatına geri dönmek istiyorsanız sektörü takip edin. İlgili alandaki dergileri okuyun ve eski iş arkadaşalarınızla irtibatı kesmeyin. Mümkünse onlara yardım edebileceğinizi belirtin. Bu davranışınız eski patronunuzun gözünde bir artı oluşturabilir.
Yayın tarihi: 04.04.2001
321
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.