Mahmure

Kariyer beklentisi anneliği geciktiriyor

Kariyer beklentisi anneliği geciktiriyor

Büyük kentlerdeki yaşam koşulları, eğitim ve kariyer çabası içinde geçen yıllar, son yıllarda kadınların annelik için 30 ve üstü yaşları tercih etmesine neden oluyor.

Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Oktay Kadayıfçı AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye'de son yıllarda yaşam koşullarının ve beklentilerin değişmesiyle birlikte, eğitim düzeyi yüksek kadınlar arasında geç yaştaki hamileliklerin arttığını söyledi.

Doğum için ideal yaşın 19-30 olduğunu belirten Kadayıfçı, ancak eğitim ve meslek edinme sürecinin evlilik ve anne olma yaşını 30 yaş üzerine çıkardığını kaydetti.

Geç yaştaki hamilelerde, anne ve bebek için daha sağlıklı olan sezaryen tekniğinin uygulandığını ifade eden Prof. Dr. Kadayıfçı, şöyle konuştu:

"Hekimlerin önerdiği ideal doğum yaşı 19-30 arasıdır. Ancak artık40 yaşında bile kolayca doğum yapılabiliyor. İleri yaşlardaki doğumlarda özellikle de ilk bebek ise sezaryen uygulanıyor. Ancak sezaryenin anne için de bebek için de bazı riskleri olduğunu biliyoruz.

İleri yaşlardaki doğumlarda bebekte mongolizm ile karşılaşılabiliyoruz. Ancak, gelişen teknoloji geç yaştaki gebeliklerde bile sakat çocuk riskini azalttı. Çeşitli testler yaparak, bebekteki sakatlıkları fark etme ve ilerlemeden gebeliği sonlandırma şansımız var."

Beslenmeye dikkat

Geç yaştaki hamilelere beslenme bakımından farklı yöntemler uygulanmasının gerekliliğine de dikkati çeken Kadayıfçı, şöyle devam etti:

"18 yaşındaki bir gencin kalsiyum ihtiyacı ile kemik gelişimini yıllar önce tamamlamış 40'lı yaşlarda bir kadının kalsiyum ihtiyacı farklıdır. Bu nedenle beslenme önerileri de değişiklik gösterir. Ayrıca ileri yaşlardaki hamilelerde yaşa bağlı olarak diyabet, hepatit gibi sağlık sorunları bulunabiliyor. Bu nedenle 30 yaş sonrasındaki hamilelerin ayrıntılı testlerden geçmesi gerekir. Sağlıklı bir doğum ve bebek için tüm risklerin gözden geçirilmesi ve doktor kontrolünde olunması önemlidir."
Yayın tarihi: 06.03.2004
335
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.