Mahmure

İnsan kaynakları beni kurtar

İnsan kaynakları beni kurtar

10 yıldır, çoğu uluslararası birçok şirkete yönetim danışmanlığı hizmeti veren Yaprak Eldem, iş hayatında kariyerinin başında olanlara başucu niteliğinde bir kitap yazdı. Eldem, profesyonel insan kaynakları yöneticisi ve çalışanlara pratikte kullanabilecekleri önerilerde bulunuyor.

Çocukluğundan itibaren sahne sanatları ve yazmak ön plandaydı. Öğrencilik yıllarında ilk işi dans öğretmenliği oldu. 1988 yılında Türkiye'nin ilk kadın animasyon şefi olarak tanındı. Çok sevdiği sahneyle, organizasyon ve hizmet yönetimini bir arada yaptı. Turizm alanında insan kaynakları ve danışmanlığıyla medya serüveni aynı döneme denk geldi. TV ve radyo programları, müzik etkinlikleriyle geçen beş yılın ardından Akademi İstanbul'da sinema ve radyo-televizyon yazarlığı dersleri verdi. Yine Akademi İstanbul'da Türkiye'nin ilk animasyon okulunu kurup bölüm başkanlığını üstlendi.

Dört yıldır kurumsal eğitim danışmanlığı yapan ve NLP pratisyeni olan Yaprak Eldem, genç yaşta girdiği iş dünyasının profilini çıkardı. 'İnsan Kaynakları Beni Kurtar' adlı ilk kitabında 'Türk tipi insan kaynakları uygulamalarını' anlatan Yaprak Eldem, insan kaynaklarının, teorisi ile pratiği arasındaki büyük ve komik uçurumu da ortaya koyuyor. Yaprak Eldem, protest fikirleriyle, yerleşik yargıları sorguluyor. İşyerinde aşkın performansı düşürdüğünü söyleyenlere karşı Yaprak Eldem, işyerinde aşk yaşanabileceğini savunuyor. Özgeçmişle beraber başvuruda bulunacak kişinin fotoğrafının istenmesini insan haklarına aykırı buluyor. Tatil günlerinin artırılması gerektiğini savunan Eldem, çalışanların kendilerine 'sen' diye hitap eden yöneticilere, ilk ismiyle hitap edebilmesini, hatta yöneticilerin çalışanlara çay kahve ikram edebilmesini öneriyor.

Eldem'e göre çok iş değiştirmek güvensizlik değil, deneyim zenginliği olarak yorumlanmalı.
10 yıldır Türkiye'nin -çoğu uluslararası- en büyük firmalarına eğitim/ danışmanlık hizmeti veren Yaprak Eldem, halen iş hayatında kadın tarzı ile erkek tarzı arasındaki farkları inceleyen bir kitap üzerinde çalışıyor.

Kendinize hizmet edin

Dans etmek, oyun ve konuşmak için sahnenin üzerinde bir hayat geçirdiğini söyleyen Eldem, çalışma hayatıyla ilgili her şeyin sorgulandığı bir dönemden geçtiğimizi hatırlatıyor: "Herkes kendini yenilemek, gelişmek için türlü sistemler deniyor, uyguluyor. Bir şeyi göz ardı ediyoruz. Çalışma hayatı arzu edilmeyen bir yöne gidiyorsa nedeni yanlış yerlerde aranıyor. Dışarıdan fikir ithal ediyoruz ama kültürümüzle paralel gitmediği için sorun çıkıyor. Bir sürü sistem alıyoruz ama uygulamada ancak yarısını kullanmış oluyoruz. Sistem ve araçlar ithal olduğu için bünye kabul etmiyor." Türkiye'de iş bulmanın zor olduğuna işaret eden Eldem, çalışma hayatının kendini sergileme değil, ayakta kalma alanı olduğunu söylüyor: "Ekmek aslanın ağzında olunca bazı şeyleri düşünmenin lüks olduğunu görüyorsunuz. Mesela Türkiye'de iş bulmak zor, işyerinde mutlu olmak lüks, işini sevmek fantezi olarak kabul ediliyor. Siz de bu düşünceye inananlardansanız, hiçbir zaman çalışma sizin için para kazanmanın ötesine gitmeyecektir." Yaprak Eldem, çalışma hayatında verimlilik problemi yaşandığına dikkat çekiyor. Eldem'e göre, verimsizliği işi iyi yapmamakla bağdaştırmak ya da bir kişinin üzerine yıkmak eksik bir bakış açısı. Yanlış birtakım iş efsanelerinin olduğunu belirten Eldem, "Mesela çok iş değiştirmiş bir insan, işyerinden uzak tutulması gereken biridir. Bu, size olan sadakatinin az olacağı anlamına gelir. Aslında çok iş, çok deneyim demektir. Ya da CV'sinde boş noktalar varsa altında bir çapanoğlu aranır. Çok çalışan kişiye tapılır. Mesela, 'filanca işadamı günde 3 saat uyuyor' denir. Ama eğer dinlenmezseniz iyi bir şeyler üretmeniz çok zordur. Sadece bir tarz insan hoşnut olmadığı işte devam edebilme gücüne sahiptir. Kişinin sevdiği bir işte çalışması performansını arttırıcı bir özelliktir" diyor. Çalışanın işvereni ya da patronuyla arasında yaşadığı gerilimin normal olduğunu savunan Eldem, bu durumu şu sözlerle açıklıyor: "Her konum arasında bu tür olaylar yaşanır. Sevgilinizle, ailenizle aranızda gerilim yaşarsınız. Her insana ulaşmanın yolu vardır. Herkes kendi davranış modelini doğru, diğerlerini de henüz doğruyu bulamamış olarak yorumlar. Yöneticinizle olan gerilim karşı cinsle olandan daha fazla değildir, bu durumu abartmayın. Sonuçta kendi hayatınıza sahip çıkmak durumundasınız. Neyi ne kadar yapabileceğinizi keşfetmelisiniz. Kendinize hizmet etmelisiniz." Eldem'in 10 yıllık mesleki tecrübesinin ürünü olan 'İnsan Kaynakları Beni Kurtar' adlı kitap Alfa Yayınları'ndan çıktı. Kitapta 'yurdum insanı'nın, 'Türk Tipi İnsan Kaynakları' uygulamalarını bulabilirsiniz. İster çalışan olun, ister patron, bu kitapta 'kendinizi' bulmanız olası. Kitap sadece, Türkiye'deki mevcut duruma yer vermiyor, aynı zamanda 'olması gerekeni' de, insan kaynakları profesyoneline ve çalışana göre, ayrı ayrı anlatıyor. Eldem, uzun süren danışmanlık deneyimine dayanarak, pratikte kullanılabilecek çok sayıda yeni yaklaşım öneriyor.
Yayın tarihi: 24.09.2003
397
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.