Mahmure

Herkes işe!

Herkes işe!

Mühendisten doktora, üniversite öğrencisinden ev hanımına kadar yaklaşık 500 bin kişinin faaliyet gösterdiği doğrudan satış sektörü 18 yaşını doldurmuş herkese gelir olanağı sağlıyor.

Birçoğumuz şahit olmuştur; konu komşunun tek bir evde toplanıp yağsız et pişiren tencere tanıtımlarına, suyla çalışan elektrik süpürgelerinin evdeki halılar üzerindeki denemelerine ya da bir alana bir bedava kozmetik ürünlerinin elden ele dolaşan görüntülerine...
Bugün 500 bin kişiye gelir olanağı yaratan doğrudan satış diğer sektörlerin aksine yaş, cinsiyet, eğitim düzeyi, deneyim gibi özellikler aramıyor ve esnek çalışma saatleri nedeniyle tercih ediliyor. Bu işi yapan kişiler doğrudan satış sektöründeki şirketlerin çalışanı değil, bağımsız, kendi adlarına iş yapan kişiler. Bunların bir kısmı part-time olarak bu işi yapsa da tam zamanlı olarak doğrudan satış işiyle uğraşanlar da var.

Doğrudan satışı esnek çalışma koşulları nedeniyle öncelikle kadınlar tercih ediyor. Ev hanımlarından emeklilere, doktordan bankacıya, mühendisten serbest meslek sahiplerine kadar çeşitli meslek gruplarından insanların distribütör olmak için başvurdukları sektördeki şirketler ise kârlarını doğrudan satışa borçlular.

Toplam ciro 550 milyon dolar

Doğrudan Satış Derneği Başkanı Tayfun Ergün, dünyada doğrudan satış sektöründe çalışan yaklaşık 50 milyon distribütörün olduğunu ve yaklaşık perakende satış oranının ise 90 milyar doları bulduğunu belirtiyor. Ergün, Türkiye'de yaklaşık 500 bin kişinin sektörde faaliyet gösterdiğini, 2004 yılında gerçekleşen cironun ise yaklaşık 550 milyon dolar olduğunu kaydetti. Doğrudan satışın Türkiye'de hızla yayılan bir satış şekli olduğunu vurgulayan Ergün, müşterilerin ayağına kadar götürülen hizmetin sevilmesiyle önümüzdeki yıllarda da sektörünün büyümesini beklediklerini kaydetti.

En iyi iki distribütöre dünya seyahati

FOREVER LIVING


Temmuz 2001'de Türkiye'de faaliyete geçen Forever Living, aloe vera içecekleri, besin tamamlayıcıları, diyet, arı kovanı, kişisel bakım, cilt bakımı, ev bakım ve veteriner ürünlerinin satışını gerçekleştiriyor ve yaklaşık 80 bin kişiye istihdam yaratıyor. Forever Living Genel Müdürü İlker İsmen, satış temsilcileri arasında gençlerin yanı sıra 65 yaş üstü kişilerin de olduğunu vurguluyor.

Perakende satış gruplarını organize edip diğer kişilere yaratılan iş imkanlarıyla birlikte gelirlerin aylık 500 - 2 bin dolar arasında değiştiğini vurgulayan İsmen, primin yanında, yüksek rakamlı satışlarda 36 ay boyunca ödenen araba teşvik promosyonu, Avrupa seyahati ve en başarılı iki distribütöre dünya seyahati hediye ettiklerini söyledi.

Tel: 0212 347 71 26
www.foreverlivingtr.com

Mutfak gereçleriyle 'ev partisi'

TUPPERWARE


Mutfak araç ve gereçlerinin doğrudan satışını yapan Tupperware, Kasım 1996 tarihinde Türkiye'de satışlarına başladı. 2004 cirosu 1.5 milyar doları bulan firma 'ev partisi' sistemi ile çalışıyor. Dünyada 1 milyonun üzerinde danışmanı (satış elemanı) bulunan firmada sadece kadınlar çalışabiliyor. Bugün firmalarında 10 bin kadının çalıştığını belirten Tupperware Pazarlama Müdür Yardımcısı Lütfü Aytemur, firmada, çalışan danışmanın yaptığı satışlardan yüzde 20 net kâr kazandığını ifade ediyor. Ayrıca, danışmanlar yeni pozisyonlara geldikçe ek kazançlar elde edebiliyorlar. Performansları karşılığında yurtiçi - yurtdışı geziler ve ekstra kazançlar da elde eden danışmanlar, Türkiye genelindeki 42 merkezden birinde eğitim aldıktan sonra satışa başlıyorlar. Danışmanların ev toplantısı başına aldıkları kâr 50 - 200 YTL arasında değişiyor.
Tel: 0212 256 80 22
www.tupperware.com.tr

Kategoriye göre kazanç

AMWAY


1994 yılından beri Türkiye'de ev bakımı ve temizlik, ev teknolojisi, kişisel bakım, ağız bakım, zinde yaşam ve beslenme destek ürünleri satışı yapan Amway ile çalışmak için 18 yaşını doldurmuş olmak yeterli. Firmanın Türkiye genelinde 40 bin civarında serbest girişimcisi bulunuyor. Bu girişimciler de sattıkları ürün ve adede göre altın, gümüş, bronz şeklinde üç kategoriye ayrılıyorlar ve buna göre kâr alıyorlar. Firma 2005 yılında 30 milyon dolar ciro hedefliyor.
Tel: 0232 445 48 48
www.amway.com.tr
Yayın tarihi: 03.03.2005
384
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.