Mahmure

Bahane çok!

Bahane çok!

Ödevini zamanında teslim etmeyen bir öğrencinin bunun nedenini soran öğretmenine 'köpeğim kağıtları yedi' dediğini duymuş olabilirsiniz. Fakat işe geç kalan birinin patronuna 'kedim saatin alarmını kapatmış' dediğini hiç duydunuz mu? Çoğumuz son günlerde işe gitmemek için bahane bulmak konusunda oldukça yaratıcıyız.

'CareerBuilder.com' adlı web sitesinin gerçekleştirdiği ankete katılanların üçte biri son 12 ay içinde işi astıkları birçok gün olduğunu belirtti. Çalışanların yüzde 35'i geçtiğimiz yıl içinde en az bir kere işi arayarak hasta olduğu için gelemeyeceğini söylediğini itiraf ederken her 10 kişiden bir tanesi 'hastayım' numarasıyla bir sene içinde en az 3 kez işe gitmediğini söyledi. 'Hastayım' bahanesinin altında yatan asıl sebeplerin ise uyuya kalmak, dinlenme isteği, arkadaşlarla buluşmak ve iş görüşmelerine gitmek olduğu saptandı.

2004 yılında gerçekleştirilen bir başka anket 'hastayım' diyerek işe gitmeyen çalışanların birçoğunun aslında fiziksel bir rahatsızlık yüzünden değil tamamen kişisel başka nedenlerden dolayı işi astıklarını ortaya çıkardı. Araştırmada insan kaynakları tarafından hazırlanan raporda belirtilen 'hasta' çalışanların sadece %38'inin gerçekten rahatsız olduğu, %62'sinin ise ailevi problemler, kişisel ihtiyaçlar, stres ve başka nedenlerden dolayı işe gitmediği tespit edildi.

Peki siz de işe gitmeme nedeni olarak 'annemin köpeğinin cenazesine gittiğim için işe gelemedim' ya da 'beyin kanseri olduğumu öğrendim' gibi bahaneler öne sürerek patronunu ikna etmeye çalışanlardan mısınız? Eğer onlardan biriyseniz şimdi size anketlerle ortaya çıkan sıradışı bahanelerden birkaçını sunacağız. Belki bir gün onları da kullanmak istersiniz?

-Köpeğim üzerime atladı. Yere düştüm ve hafızamı kaybettim.
-Bindiğim otobüs bozuldu ve duran otobüse soyguncular saldırdı.
-Yanlışlıkla tutuklandım.
-Öğle yemeğinden sonra işe gelmeyi unuttum.
-Sabah ayakkabılarımı bulamadım.
-Bowling oynarken bileğini incittim.
-Yılan soktu, hastanedeydim.
-Birisi geçen gece içtiğim birşeye uyku ilacı atmış.
-Maymunum öldü.
-Arabamın üzerine ağaç devrildi.
Yayın tarihi: 11.01.2005
440
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.