Uzmanlar

Tüm makyaj sorularınıza Akgün Manisalı cevap veriyor!

Tüm makyaj sorularınıza Akgün Manisalı cevap veriyor!

Dünyaca ünlü yıldızların tercihi olan makyaj artisti Akgün Manisalı, bu hafta da sorularınızı cevapladı... İşte Akgün Manisalı'nın mahmure.com okurlarına verdiği cevaplar...

Güncellenme tarihi:
Tüm makyaj sorularınıza Akgün Manisalı cevap veriyor!

Sorularımızın cevabını nerden okuyacağız ben göremedim de... (İlknur)

Selam İlknur, genellikle yanıtlarınızı her Pazartesiye yetiştirmeye çalışıyorum. Yetiştiremediğim sorular olursa bir sonraki Pazartesiye kalıyor. Eğer atladığım sorularınız olursa ya da iki Pazartesi benden cevap alamadıysanız ne olur tekrar yazın mutlaka cevaplarım.

Size gerçekten çok teşekkür ederim sorumu cevapladığınız için çok sevindim. Benim bir sorum daha var Loreal'in INDEFECTIBLE make up su bazlı mi yağ bazlı mı? Aldigim yere de sordum bilen yok. (Selin)

Selam Selin, ben teşekkür ederim, elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışıyorum. L'Oreal Indefectible su bazlı. Alırken şişenin üzerinde içindekiler kısmına mutlaka bak. Eğer Mat veya Oil Free diyorsa ve ilk element su(aqua) ise su bazlıdır. Bu içeriğinde yağ yok anlamına gelmiyor, biraz teknik bir konu. Eğer ilk element oil, ikinci ve üçüncü element su(aqua) ise yağ bazlıdır. Mutlaka alırken şişeyi incele.

Not: Sorularınızı bu haberin altına yorum olarak yazabilirsiniz...
Benim sorunum kirpiklerimle. Uzun ve doğal olarak kıvrımlı kirpiklere sahibim fakat ne yaparsam yapayım muntazam durmalarını sağlayamıyorum. Savaştan çıkmışçasına, karma karışık, biri sağa biri sola kıvrılmış haldeler. Kıl fırçaları da plastik fırçaları da denedim çare olmadı, önerileriniz için şimdiden teşekkürler ( TUĞBA AKKAY)

Selam Tuğba, çok sık rastlanan bir durum bu. Kirpiklerde saçlarımız gibi, bazen istemediğimiz yöne yatıyorlar. Kirpik bakımı yapılan güzellik merkezlerine gitmeni öneririm ama gitmem ben bunu evde halledeceğim diyorsan yapman gereken önce o kıl fırçalardan biriyle zig zag yaparak iyice tara kirpiklerini, birbirlerinden ayırabildiğin kadar ayır. Sonra güzelce bir kıvır kirpiklerini kirpik kıvırıcıyla(daha önceki yazılarımda detaylı yazmıştım hangisi alınır diye, Shu Uemura veya RMK in üzerine yoktur ama bulamazsan Max Faxtor veya MAC eye lash curler, aynı değil ama bir derece). Sonra tekrar tara, istediğin şekle gelene kadar kıvırma ve tarama işlemini tekrarla sonra ya rimel sür ya da clear mascara. Isınan kirpik kıvırıcılarda var piyasada, pilli, saç fönü misali, ısı ile daha iyi kıvrılır düşüncesi ama normal metal kıvırıcını bir iki saniye çakmağa tutarsan da olur (dikkat et yakma plastiğini kıvırıcının!)

Selam, benim yüzüm kare, nasıl makyaj yapmalıyım ki yüzümün sertliği gitsin ve cildim karma nasıl bir temizleyici kullanmalıyım. (sarışın kahverengi gözlüyüm) teşekkürler. (Semra)

Selam, kare yüzlerde alın, yanaklar ve çene kemiği hemen hemen aynı genişliktedir. Alnının ortasını, gözaltını, elmacık kemiklerinin üst kısmını ve dudak altı çene üzerini aydınlatır, ışıltı veren bir ürün kullanırsan dikkati yüzünün ortasına çekmiş olursun. Alnının köşelerini, şakaklara inen kısmını, çene kemiği üzerini gölgeler, ten renginden koyu mat bir ürün(mat bronzer olabilir) sürersen yüzünün sert hatlarını yumuşatmış olursun. Allığını da elmacık kemiklerinin tam üzerine sürersen, dikkati sert köşelerden uzaklaştırır, yüzüne oval bir görüntü vermiş olursun.


Selam, ben 24 yaşındayım, göz altlarımda morluklar var. Morlukları geçirilebilecek bir ürün önerebilir misiniz? Böyle bir ürün yoksa kapatıcı olarak ne kullanmalıyım? Teşekkür ederim (Demet)

Gözaltı morluklarını nasıl kapatabiliriz? (Gazel Soylu)

Sevgili Demet ve Gazel, gözümüzün etrafındaki derinin inceliğiyle ilgilidir gözaltı morluğu, kılcal damarlar sorunudur, tedavi edici kremler mevcuttur. Ne kadar işe yaradığı kişiden kişiye değişir. Bunlar arasında en bilineni Hylexin® adlı bir kremdir. Büyük eczanelerde satılıyor olsa gerek, internetten bir araştırın. Gözaltı morluğuyla ilgili kapatıcıya gelince mutlaka sıcak renkli bir kapatıcı kullanın, pembe bazlı, bir iki renk açık soğuk kapatıcılar morluk için iyi değildir. Somon tonlarında, sarı sıcak tonlar mor rengi nötürler, doğal kapatır. Sakın denemeden almayın ve ilk görüşte bu bana koyu olmaz demeyin, deneyin. Muhtemelen koyu diye düşündüğünüz daha iyi kapatır! Gözaltı olunca likit veya oldukça nemli bir concealer tercih edin, çabuk kuruyan ürünler kırışıklıkları daha çok ortaya çıkartır, dokusunu söyledim, likit, nemli, bir tester deneyin, bir kaç saat sonra bakın hala yerindeyse o sizin için en iyisidir.Yüzümde kılcal damarlar var, tenim çok soluk ve gözaltlarım mor ne yapmalıyım? (İlknur Köse)

Sevgili İlknur, anladığım kadarıyla cildin kuru, ince ve hassas, bu yüzden kılcal damarların ortaya çıkıyor. Clinique Dramatically Different Moisturizing Lotion'u bir dene, sarı sıcak bazlı bu nemlendirici soğuk renkli damarlı cildinin rengini nötürler, canlılık verir. Bunun üzerine de kuru ciltler için "full coverage" likit bir fondöten kullan. Nemlendirici ve fondöten sürerken cildini çok tahriş etme, yavaş yavaş sür yoksa damarlarda daha çok kan toplanır ve daha belirginleşirler. Gözaltı morlukları için somon renginde sıcak tonlarda likit veya krem bir kapatıcı kullan, hem daha doğal durur hem de soğuk morluğu nötürler. İçinde şeftali rengi ve pembe bulunan bir allık yardımıyla yüzüne daha da canlılık verebilirsin.

Merhabalar, benim yağlı bir cildim var temizliğine çok dikkat ediyorum ancak sorunumu hiçbir ürün tam anlamıyla çözemedi. Makyaj konusunda da denemediğim marka kalmadı fondöten, pudra, mineral pudra, kompakt fondöten... Nasıl bir ürün kullanmalıyım ki sadece sabah sürmek yeterli olsun yüzümde akşama kadar akmadan kalsın?( Zeynep)

Selam Zeynep, cilt bakımında üç adımı mutlaka uygula.
Temizlik: Yağlı ciltler için herhangi bir ürün, Bioderma Sebium veya Clinique önerebilirim ama en iyisi ürünü dene sonra satın al. Süt veya krem bazlı temizleyicilerden uzak dur derim, jel veya likid bazlı olsun.

Toner: İçinde "witch hazel" olan herhangi bir toner. Witch hazel doğal bir gerginlik verir cilde, kuru ciltleri fazla kurutur ama yağlı ciltler için idealdir. Özellikle cildinin yağlı kısmına pamukla sür, sakın atlama toner kısmını.

Nemlendirici: Yapılan en büyük hatadır "cildim yağlı zaten nemlendiriciye ihtiyacım yok" sonrada "makyajım durmuyor". Durmaz tabi, yağ ile nem ayrı şeyler. Geceden sürdüğün nemlendirici cildinin yağını dengeler, sürekli kullandığında tüm cildin dengeli bir şekilde nemli hale gelir. Mat bazlı nemlendiriciler de var piyasada, "Matt Moisturiser" diye araştırabilirsin.

Bu üç adımı her makyaj öncesi de tekrarlarsan makyajın daha uzun sureli kalır.
Mat bazlı bir pudrayı da hafifçe kullan, fondöteni tutmak için kullan sadece. Her parladığında pudra sürersen olmaz.

Gün içinde yağlanan parlayan kısımları Blotting Paper denen tek katlı peçete inceliğindeki kağıtlar yardımıyla mat hale getirebilirsin. Hiçbir şey bulamadın al bir peçete, tek kat haline getir, üstüne pudra ekele, şöyle bir çırp, fazla pudraları, yüzünün parlayan kısımlarına bastır, yağı ve parlaklığı hemen alır.

L'Oreal, Revlon, Max Factor ve Maybelline New York un 12 Hours Stay, 16 Hours Stay gibi fondötenleri var, başta bahsettiğim adımları takip edip bu tip bir fondöten denemen sorununa bir çözüm getirebilir.

Ben 22 yaşındayım gözlerim çekik ve küçük ama belirgin olmasını istiyorum, üst dudağım da çok ince ruj kullanamıyorum. Ne yapmam gerek? (Dilek)

Sevgili Dilek, gözün yukarımı, yana mı yoksa aşağı mı çekik bilemiyorum.
En iyisi al bir göz kalemi, kahve veya siyah. Üst kirpik diplerine kalınca bir çizgi çek, iç taraftan dışa doğru, ortası daha kalın olsun, köşelere doğru incelsin, alt kirpik diplerine de çek, dıştan ortaya kadar olsun, alt tarafı boydan boya çekme. Fırça veya pamuklu çubuk yardımıyla dağıt bu çizgiyi, iz kalmasın daha doğal durur. Gözünün içine de açık renk bir kalem çek. Göz kapaklarına doğal, hafif ışıltılı bir far sür, kaşların muntazam olmalı, kaş altlarını hafif aydınlat. Kirpikler çok önemli çekik gözlerde. Mutlaka kıvrık ve rimelli olmalı, bu gözünü büyük göstermek için çok önemli.

Üst veya alt dudağı kalınlaştırmak oldukça kolay. Dudak renginde hatta çok hafif koyu renkte bir dudak kalemiyle kalınlaştırmak istediğin tarafı, senin açından üst dudağının doğal sınırlarının biraz üzerinden kalemle geç, alt dudağının doğal sınırlarının üzerinden de geç aynı kalemle, bir çerçeve oluştur, bak aynaya, eğer şekilden memnun isen tüm dudağını aynı kalemle doldur. Arzu edersen üzerine rujda sürebilirsin. Kalem zeminli dudak, rujun dayanma süresini de uzatır. Son olarak üst dudağının ortasına ve üst kısmına parlatıcı sür. Parlatıcı ışığı çeker ve o bölgenin daha büyük görünmesini sağlar. Alt dudağa ve kenarlara sakın sürme, zaten üstteki parlatıcı alta transfer olacak, yeterli olacaktır. Işık daha çok üstte kalsın ki alt ve üst dudak aynı kalınlıkta izlenimi versin.

Yayın tarihi: 23.12.2011
« tüm yazıları
Soru Sor
19551
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.