Mahmure

Uzmanlar

Akgün Manisalı

Akgün Manisalı sorularınızı cevaplıyor!

Akgün Manisalı sorularınızı cevaplıyor!

Makyaj artisti Akgün Manisalı, önerileriyle sizi güzelleştirmeye devam ediyor...

Güncellenme tarihi: 15.02.2012
Akgün Manisalı sorularınızı cevaplıyor!

Ben kapalı bir kadınım. Biraz da kiloluyum yaşımın çok üstünde gösteriyorum. Hafif ve daha genç gösterecek makyaj ürünlerini tavsiye ederseniz çok sevinirim. (Nejla Koçak)

Selam Nejla, cildin kuru, yağlı, vs bilemiyorum ama anladığım kadarıyla senin ihtiyacın olan Tinted Moisturizer (Hem nemlendirici hem kapatıcı özelliği olan ürünler) Perricone MD No Foundation Foundation veya Bobbi Brown Extra SPF 25 Tinted Moisturizing Balm'ı önerebilirim. Cildine hem hoş bir hava verir hem de ağır durmaz, çok fazla kapatıcı özellikleri yoktur ama haberin olsun.
Kaşlarına mutlaka muntazam bir şekil ver( biraz doğal olsun ama, Acem edebiyatı "Yay" gibi kaşa gerek yok senin istediğin genç bir görünüş için) Kirpiklerini mutlaka kıvır ve rimel sür. Göz rengini, şeklini bilemediğim için far konusunu sana bırakıyorum, doğal tonlarda olmasına dikkat et. Yanaklar içinse içinde biraz pembesi fazla olan şeftali tonları tercih et ve allık rengini elmacık kemiklerinin üzerinde tut. Aşağı yukarı ter basınca yanaklarının kızaran kısmı. Bu sana daha genç bir görüntü verir. Dudaklarının kuru ve çatlak olmamasına özen göster. Doğal dudak renginden bir ya da iki ton koyu bir ruju parmaklarının yardımıyla dudaklarına yedir(orta kısmından hafif hafif başla, kenarlara yedir, sanki acı biber değmiş de kızarmış havası). Bu saydıklarım sana hem hoş, doğal bir görüntü verir hem genç gözükmene yardımcı olur.Aydınlık göz çevresi için ne yapabilirim... Kapatıcıları sevmiyorum maalesef çok yapay duruyor ya da bana öyle geliyor... Bazen ince bir geçiyorum ya da pudra doğru mu acaba? (Yasemin Demir)

Merhaba ben göz aydınlatıcısı kullanmak istiyorum fakat aldıklarımın hepsi genelde simli oldu ve güzel durmadı ne yapmamı önerirsiniz? (Selin Ay)

Sevgili Yasemin ve Selin, gözaltı ve çevresini aydınlatırken en önemli husus şuurumuzun yerinde olması! Çok ciddiyim. Anlamış değilim son yıllarda Türkiye ve yakın komşulardaki 5 numara fondöten üzerine 1 numara gözaltı kapatıcısı kullanmayı. Nasıl bir güzellik anlayışıdır, niyedir çözemedim. Göz çevresi aydınlatmayla Japon animesi kahramanına benzeme çabası niye paralel bir hâl aldı! Bir ton açığı belki (en iyisi aynı ton kapatıcı. Öncesi, sonrası ya da fondöteniz\kapatıcısız eye brightening ürünü kullanmak)

Smashbox Photo OP Under Eye Brightener,
Benefit "Ooh La Lift" Instant Under-Eye Brightening Boost,
Estee Lauder Idealist CoolingEye?Illuminator(morluklarda pek iyi değil ama güzel aydınlatır) ya da
Kiehl's Line-Reducing Eye-Brightening Concentrate tavsiye edebilirim.

Bu tip ürünleri kapatıcılı ya da kapatıcısız deneyin, test edin. Hangi tarz hoşunuza giderse. Pudraya gerek yok, hele kırışıklıklarınız varsa gözaltında daha çok ortaya çıkartır, dikkat edin.


Merhaba Akgün Bey, benim kaşlarım yıllar içinde dökülerek seyrekleşti, badem yağı, fındık yağı sürdüm olmadı... Kaş çıkarıcı olduğu iddia edilen bir ürün aldım yine çıkmadı... Kaşlarımı az da olsa çıkarak bir formül, çare yok mu? (Mey Ziyade)

Selam Mey, bu çok karşılaşılan bir problem. Üç müşterimde aşağıdaki üç ürünü düzenli test ettik ve bir tanesinde 1 numara işe yaradı, bir tanesinde 2 numara. Üçüncü müşterimde hiçbirisi! Bu tip ürünlerden alınan sonuçlar ne yazık ki kişiden kişiye değişiyor, keşke "işte bu, al kullan" diyebilsem. Sende bir dene bunları istersen.

1)Renew Brow Eyebrow Stimulator by Metics
2)LiBrow by Cosmetic Alchemy
3)Damone Roberts Beverly Hills - Brow GainMerhaba Akgün Bey, benim cildim testlere göre yağlı ama kuru ciltler gibi deri döküntüsü var her ürünü kullanamıyorum fondöten sürdüğümde kabuk kabuk deri kalıntıları oluyor, nemlendirici sürüyorum ama fayda etmiyor ne yapmalıyım? (PNR)

Selam, deri döküntüsünün A vitamini fazlalığı, kullanılan ilaçlar, vs gibi birçok sebebi olabilir. Bir(bir kaç) dermatoloğa görünmende fayda var, bilmediğim bir konuda yanlış yönlendirmek istemem seni.

Düzenli Facial Scrub yapmayı bir dene, haftalık yap, ölü deriyi at. Cilt bakımını kuru ciltlere çevir istersen. Haftada iki gece Intense Recovery Cream gibi ürünler kullan. Cildini gece ve gündüz çok nemli tut. Embryolisse veya Bioderma gibi markaları bir dene. Belirli bir süre fondöten kullanma, hafif bir kapatıcıyla gözaltını ve gerekli yerleri kapa. Ama yine de bir cilt sorunu veya kullandığın bir ilaç ya da ürünün yan etkisi olmadığından emin olman için mutlaka bir doktor kapısı çal derim.Benim yüzüm yuvarlak, gözlerim küçük ve koyu kahve. Üst dudaklarım dişlerim biraz önde olduğu için üst dudaklar alt dudağa kısmen önde. Gözlerimin önde olması için, dudaklarımın aynı görünmesi için (bu arada dudaklarım biraz kalın) nasıl allık kullanmalıyım. Tenim beyaz, cildim normal. 34 yaşındayım. Gözaltlarım genetik siyah. (Ayten Koç)

Sevgili Ayten, ben teşekkür ederim, elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışıyorum.

Gözlerini büyük göstermek için bir göz kalemi al, kahve veya siyah. Üst kirpik diplerine kalınca bir çizgi çek, iç taraftan dışa doğru, ortası daha kalın olsun, köşelere doğru incelsin, alt kirpik diplerine de çek, dıştan ortaya kadar olsun, alt tarafı boydan boya çekme. Fırça veya pamuklu çubuk yardımıyla dağıt bu çizgiyi, iz kalmasın daha doğal durur. Gözünün içine de açık renk bir kalem çek. Göz kapaklarına doğal, hafif ışıltılı bir far sür, kaşların muntazam olmalı, kaş altlarını hafif aydınlat. Kirpikler çok önemli küçük gözlerde. Mutlaka kıvrık ve rimelli olmalı, bu gözünü büyük göstermek için çok önemli.

Yüzün yuvarlaksa biraz gölgelendirme yapabilirsin (bir kaç hafta önceki yazımda yuvarlak yüze nasıl gölgelendirme yapılmalıdırı detaylı yazmıştım) ten renginden bir veya iki ton koyu mat bir bronzer veya pudra ile.

Orta büyüklükte bir fırçayla elmacık kemiklerinin altını, şakaklarını ve saç diplerini gölgelendir. Aynı fırçayla hafif pembemsi(mercan rengi) bir allığı elmacık kemiklerinin üstüne sür ve yukarı şakaklara doğru yedir. Gölgelendirme yaptığın renkle allık rengin ayrı olmalı fakat uygulamada birbirlerine yedir, arada geçiş izi kalmasın.

Dudaklarda yine allık rengine yakın mercan tonlarında bir renk kullan. Üst dudağını biraz geri, alt dudağını öne çıkartmak için alt tarafa biraz parlatıcı sür, üste sürme. Parlatıcı ışığı çeker, ışık çeken bölge öne çıkar.

Hepimiz için güzel bir yeni yıl diliyorum.
Akgün Manisalı

« tüm yazıları
Soru Sor
8748
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.