Koruyucu Dişhekimliği
Koruyucu diş hekimliği genel bir tanım yapmak gerekirse, bireyleri herhangi bir ağız, diş veya çene hastalğına yakalanmadan veya yakalandıysa bile erken bir safhada teşhis edip, ilerlemeden tedavi altına almayı hedef seçen bir diş hekimliği dalıdır.

Modern dişhekimliğinde artık, çürüklerin oluşmasını bekleyip sonra müdahele etmek son derece ilkel bir anlayış olarak kabul edilmektedir. Sağlam bir mineyi zarar görmeden koruma altına almak bence gerçek koruyucu diş hekimliğidir.

Unutmayın ki, herkes doğduğu zaman çürüksüzdür. Çürükler bireyin diş yapısının zayıflığı, tükürük yapısı (asiditesi), beslenme ve ağız bakımı alışkanlıkları ile zaman içinde oluşur. Kısa süre öncesine kadar koruyucu diş hekimliği rutin kontroller (yılda ortalama 2 kere), yerel ve sistemik fluor uygulamaları, fissür örtücülerin kullanılması, diş ve ağız bakımının öğretilmesi gibi dar bir çerçeveye sığdırılmaktaydı. Bugün artık gelişmiş ülkelerdeki muayenehane pratiklerinde hiç çürüksüz bir ağızda tükürük pH'sı (asiditesi) tesbiti, çürük yapan bakterilerin sayımı ile o kişide çürük oluşma riskinin belirlenerek, gerekli ise tedbirlerin alınması, rutin uygulamalar haline gelmiştir. Bu tedbirler beslenme alışkanlıklarının değiştirilmesinden, chlorhexidine uygulamalarına kadar geniş bir yelpazede gerçekleşmektedir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.