Sağlık

Yaşlı babaların çocukları ruh hastalığı riski taşıyor

Yaşlı babaların çocukları ruh hastalığı riski taşıyor

ABD'deki araştırmacılara göre, genç babanın çocuklarına oranla, yaşlı babanın çocuklarında psikiyatrik hastalıklara yakalanma riski iki kat fazla

ABD'de yapılan bir araştırmaya göre, yaşlı babaların çocuklarının genç babaların çocuklarına oranla şizofreni gibi akli hastalıklara yakalanma riskleri daha yüksek. Columbia Üniversitesi'nden Dr. Dolores Malaspina, daha önceki araştırmalarda, yaşlı babaların çocuklarının kanser gibi hastalıklara maruz kalma risklerinin daha yüksek olduğunun saptandığını, son çalışmayla buna psikiyatrik hastalıkların da eklendiğini söyledi. Bilim adamları 1964-76 yılları arasında doğan 87 bin kişiyi inceledi ve şizofreni gibi psikiyatrik hastalıklara yakalanmanın, 25 ve altındaki yaşlarda bulunan babaların çocuklarına oranla 40-49 yaşlarındaki babaların çocuklarında 2 kat, 50 yaş ve üstündeki babaların çocuklarında 3 kat fazla olduğu belirtildi.
Yayın tarihi: 09.11.2001
537
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.