Sağlık

'Yapay sperm' tartışması

'Yapay sperm' tartışması

Çocuğu olmayan çiftlerin "yapay spermle" çocuk sahibi olmalarına olanak tanıyacak araştırmalar tartışmalara yol açtı.

Çocuk sahibi olmak isteyen erkekten alınan embriyonik hücrenin laboratuar koşullarında sperme dönüşümünü sağlayacak tekniğe karşı çıkan çevrelerin bu durumu "insanın kendisini Tanrı'nın yerine koymaya kalkışması" olarak gördüğü belirtiliyor.

Kısır erkeklere baba olma şansı
Yöntemi savunanlar ise kanser tedavisi yüzünden kısır kalan erkeklere baba olma şansı tanıyacak bu tekniğin üzerindeki araştırmaları yasaklayan yasanın kaldırılması ve yöntemin mutlaka uygulanması gerektiğini savunuyor.

Hükümetin, bu konudaki araştırmaları yasaklayan yasayı kaldırmayı da öngören İnsan Üremesi ve Kısırlık Tedavisi yasa tasarısını çok yakında Avam Kamarası'na sunması bekleniyor.

Deneyler olumlu sonuç verdi
Laboratuar deneylerinde yöntemin farelerde başarıyla uygulandığı, farenin bu yolla 7 yavru dünyaya getirdiği, ancak yavruların doğumun ardından yaşatılamadığı bildirildi.

Uzmanlar, aynı yöntemin insanda başarıyla uygulanabilmesinin 10 yıl alacağına inandıklarını, bu konudaki araştırmaların üzerindeki yasağın kaldırılmasıyla çalışmaların hız kazanacağını ifade etti.
Yayın tarihi: 02.06.2008
940
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.