Sağlık

Türk doktora büyük ödül

Türk doktora büyük ödül

Almanya Federal Cumhuriyeti Prof. Dr. Cihat Ünlü' ye Liyakat Nişanı verdi.

Jinekoloji dalında büyük çalışmalara ve başarılara imza atan Prof. Dr. Cihat Ünlü Türk ve Alman tıbbına yaptığı katkılardan ötürü Alman Federal Cumhuriyeti tarafından Liyakat nişanı almaya hak kazandı. 1997'den bu yana Türk Alman Jinekoloji Derneği(TAJD) Türkiye Başkanı olan Ünlü, Türkiye'de yaptığı büyük çalışmalarla da ses getirmişti.

"Onursal Başkan" seçildi
Türkiye'nin en büyük IVF merkezlerinden biri olan AÜTF Tüp Bebek Ünitesi'ni kuran Ünlü, Amerika Birleşik Devletleri'nde düzenlenen 9. International SLS (Society of Laparoendoscopic Surgeons) kongresinde "Onursal Başkan" seçildi. Prof. Dr. Ünlü, 1995 yılından beri düzenlemiş olduğu kongrelerin gelirleriyle bir burs oluşturarak hem Almanya hem Türkiye'deki genç bilim adamlarına istedikleri ülkede araştırma imkanı yapabilme olanağı bulmalarını sağladıklarını belirterek "15 yıldır gerek Almanya ve Türkiye'de düzenlediğimiz kongreler ve düzenli olarak yayınladığımız bilimsel dergilerle, gerekse de verdiğimiz burslarla iki ülke hekimlerini jinekoloji ve obstetrik alanında bir araya getirmeye çalılıyoruz" dedi.

Global dünyada tıp yapmak
Gelişen teknolojiyle birlikte tıp da ilerliyor
Prof. Dr. Ünlü, Liyakat Nişanı'nı Alman Federal Cumhuriyeti Büyükelçiliği'nin İstanbul Tarabya'daki rezidansında düzenlenen resepsiyonla aldı. Büyükelçi Dr. Eckart Cuntz'un takdimiyle liyakat nişanını alan doktorumuz Ünlü, yaptığı konuşmada gelişen tıp bilimine dikkat çekti. Ünlü, "Avrupa'da sınırların kalktığı, tüm Dünya ülkelerinin birbirine yaklaştığı, global bir Dünya'ya doğru ilerliyoruz. Bugün ABD'deki bir hastaya çekilen tomografi ya da MR görüntüleri internetle Hindistan'daki doktorlara ulaşıyor. ABD'de geceyken Hintli doktorlar raporlarını hazırlıyor ve sabah Amerikalı doktorlar vizite geldiğinde, MR sonuçları hastanın dosyasında oluyor. Bu tıp bilmindeki ilerlemenin küçük bir örneğidir" dedi.

Alman ve Türk doktorlar arasında ortak çalışmalar başlatmanın gururunu yaşadığını belirten Dr. Ünlü, atılan adımların hem Almanya'da yaşayan 2 milyon civarındaki Türk asıllı vatandaşın hem de Türk hastaların daha kolay sağlığına kavuşması açısından çok önemli olduğunu sözlerine ekledi.
Yayın tarihi: 14.11.2007
880
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.