Sağlık

Testosteron yenilemesi yaşlı erkeklerin uyku düzenini bozuyor

Testosteron yenilemesi yaşlı erkeklerin uyku düzenini bozuyor

Yapılan bir çalışmaya göre; yaşlı erkeklere yapılan testosteron yenileme terapileri, normal uyku ve nefes alma düzenini bozuyor. Çalışma sonuçları 21 Haziran'da yapılan 84. Yıllık Endokrinoloji Derneği Toplantısı'nda (ENDO) sunuldu.

PhD Peter Lui önderliğindeki Sydney Üniversitesi araştırmacıları; sabahları serum testosteron seviyeleri 15 mmol/lt'nin altında olan 60 yaş üzerindeki 17 sağlıklı erkek deneği iki gruba ayırdı. İlk gruba haftalık aralıklarla 500, 250, 250 mg gibi yüksek dozlarda karışık testosteron esterinden oluşan 3 intramuscular enjeksiyon yaptı. İkinci gruba da yağ bazlı placebo verildi. 8 hafta sonra, grupların tedavileri yer değiştirdi.

Dr. Lui, " Yüksek dozdaki güçlü testosteron yaşlı erkeklerdeki uyku ve nefes alma düzenini daha da kötüleştirdi" dedi. Özellikle, testosteron tedavisinin günde yaklaşık olarak 7 kere gerçekleşen apnoeic olayını gerçekleştirdiği, toplam uyku saatini 57 dakika düşürdüğü ve uyku etkisini ( yatakta geçirilen zamanın uykuda geçen zamanla karşılaştırılması) %13 azalttığı görüldü. Hormon aynı zamanda non-REM uykuyu gecede yaklaşık olarak 41 dakika düşürerek kısmen etkiledi.

Fiziksel aktivite ve hayat kalitesi testosteron yenilemesiyle azalmazken, vücut kitle endeksi (BMI) 0.8 kg/m2 kadar arttığı ve lean body massdeki artışla birleştiği görüldü.

Dr. Lui gelecekteki çalışmalarda, düşük dozdaki ve uzun süreli testosteron hormonu kullanımının uykuyu, nefes almayı ve vücut işlevini nasıl etkilediği inceleyeceklerini söyledi.
Yayın tarihi: 28.06.2002
942
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.