Sağlık

Tenis oynayın, tenis maçı yapmayın!

Tenis oynayın, tenis maçı yapmayın!

Memorial Hastanesi Kardiyoloji Bölümü'nden Uz. Dr. Deniz Şener, bypass ameliyatı olmuş hastalara sağlıklı yaşam önerilerinde bulundu.

Kalp hastaları için ikinci yaşam, bypass sonrasında başlamaktadır. Ameliyat öncesi kalp sağlığını olumsuz etkileyen alışkanlıkları terk eden hastalar, bypass sonrası hekim kontrolleri ile daha sağlıklı ve kaliteli bir yaşam seçme konusunda yönlendirilmektedir.

Memorial Hastanesi Kardiyoloji Bölümü'nden Uz. Dr. Deniz Şener, bypass ameliyatı olmuş hastalara sağlıklı yaşam önerilerinde bulundu.

Bypass cerrahisi hakkında bilgi verir misiniz?
Kan akımı bozulmuş ve daralmış olan damarlardan kanın yeterince dokulara gidememesi sonucu kalp iyi beslenemez ve zora girer. Bu durumda kanın geçmediği damara bypass yani ilave bir damar ile kanın damarın uç kısmına akmasını sağlanır. Türkiye'de bypass cerrahisi yaklaşık 20 yıldır başarı ile yapılmaktadır. Ameliyatlar çok düşük ölüm riskleri ile yapılmaya başlandı. Tüm dünyada ölüm oranı, %1'dir. Bu, çok büyük başarıdır.

Bypass ameliyatı hastalığı tümüyle ortadan kaldırır mı?
Bypass ameliyatı, mevcut problemi o an çözerek daralmış ya da tıkanmış olan damardan beslenmeyen kanın, kalp adalesini besler duruma getirilmesidir. Yani, o anki çözümü yaratmış olan bir ameliyat türüdür. Ancak bypass ameliyatı ile var olan damar sertliği ortadan kalkmamaktadır. Bu nedenle bypass olmuş hastaların, belirledikleri bir yaşam tarzı ve hayat felsefesi ile yaşamlarını sürdürmeleri gereklidir. Dolayısıyla bypass sonrasında alınacak tedbirlerin de tam olarak uygulanması gerekmektedir.

Bypass sonrası hastalar, önerilen yaşam tarzını benimsiyor mu?
Kalp hastalarının tedaviye uyum ve söylenenlerin yapılması konusunda ikna edilmeleri konusunda hekimler zorluk yaşamaktadır. Kişiler; diyet, kilo verme ve ilaç kullanımı konularında hekim tavsiyelerine genellikle uymamaktadır. Ancak bypass sonrası durum biraz farklıdır. Çünkü bypass geçiren hastalarda ameliyat sürecinde yaşanan sıkıntılar çok etkili bir şekilde ortaya çıkmakta, ameliyat travmatik bir hadise halini almaktadır.

Yayın tarihi: 18.05.2008
1375
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.