Sağlık

Tehlikenin kokusunu alıyoruz

Tehlikenin kokusunu alıyoruz

Benzer kokuları birbirinden ayırt edemeyen gönüllüler orta şiddette elektrik şoku uygulandıktan sonra kokuları kolaylıkla ayırt etmeyi başardı.

Bilim insanları insan burnunun kokudaki en küçük değişikliği bile korkuyla ilişkilendirebildiğini söylüyor. Benzer kokuları birbirinden ayırt edemeyen gönüllüler orta şiddette elektrik şoku uygulandıktan sonra kokuları kolaylıkla ayırt etmeyi başardı.

ABD, Northwestern Üniversitesi Feinberg Tıp Okulu'nun araştırmasında beyin taramaları, beynin koku alan bölümünde değişim oluştuğunu ortaya koydu. Science dergisinde yayımlanan araştırmada iki ayrı ot kokusunu ayırt etmeleri istenen 12 denekten hiçbiri ilk denemede başarılı olmazken elektrik şokundan sonra hepsi iki ayrı kokuyu başarıyla teşhis etti.

Ekipten Dr. Wen Li, sonuçların insanın evrimsel olduğunu, çevresel faktörlerdeki en ufak bir değişimi bile hayatta kalma güdüsüyle fark etme konusunda bir kabiliyet geliştirdiğini gösterdiğini söylüyor.
Yayın tarihi: 04.04.2008
825
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.