Sağlık

Sperm DNA kırıkları kısırlığa neden oluyor!

Sperm DNA kırıkları kısırlığa neden oluyor!

Son yıllarda özellikle erkek kaynaklı kısırlığın çözümünde oldukça fazla sayıda çalışma yapılıyor

Günümüzde kısırlığın farklı nedenleri olduğunu ve bu nedenlere göre belirlenmiş tedavi yöntemleri olduğunu biliyoruz. Ancak tıptaki son gelişmelere rağmen hala bazı çiftlerin bu tedavilerden yarar göremediği de ortada. Bu noktada ise üreme hücrelerinin incelenmesinde kullanılmaya başlanan yeni ileri teknikler ve testler devreye giriyor.

Son yıllarda özellikle erkek kaynaklı kısırlığın çözümünde oldukça fazla sayıda çalışma yapılıyor ve spermlerle ilgili özellikler daha net ortaya konmaya devam ediliyor.

Bu araştırmaların içinde olan Maya Tüp Bebek Merkezi Laboratuar Sorumlusu Dr. Enver Kerem Dirican, "spermlerde oluşan DNA kırıkları nedir, daha sık kimlerde görülür, alınabilecek önlemler ve yapılması gerekli testler nelerdir" gibi sorulara, bugüne kadar bu konuda gerçekleştirdiği çalışmaların da ışığında cevap verdi.

Düşük kaliteli spermler, tüp bebek tedavisinde üreme başarısını azaltıyor

Günümüzün en önemli problemlerinden birisi de, görülme sıklığı giderek artan "düşük kaliteli spermler"in dünyaya bir bebek getirmede yetersiz kalmasıdır.

Yapılan çalışmalar, tüp bebek tedavilerinde bazı çiftlerin mutlu sona daha kolay ulaştıklarını bazılarının ise istenen sonucu alamadığını gösteriyor. Bu noktada, tüp bebek tedavilerinde yumurtaları döllendirmek için kullanılan sperm hücrelerinin kalitelerinin bozuk olmasının etkili olduğu ortaya konmuş ve bu çiftlerde, sperm DNA'sında kırıkların arttığı görülmüştür.

Spermler de insan gibi hasta olabilmekte, kırılgan olabilmektedir: Sperm DNA zincir kırıkları

Sperm hücrelerinde DNA kırıklarının artış göstermesi "döllenme"yi, "embriyo gelişimi"ni ve "üreme başarısı"nı olumsuz yönde etkiliyor. Bu nedenle, spermler üzerinde DNA kırıklarının incelenmesi hem doğal üreme şansının, hem de üremeye yardımcı tedavi yöntemleriyle gebelik şansının ne olabileceğinin tahmin edilebilmesi açısından yararlı oluyor. Anne ve baba adayları bebek sahibi olmaya karar verdikleri zaman spermde DNA hasarını ölçtürebilir, tedavi görmelerinin gerekip gerekmediğini anlayabilir ve aldıkları neticeye göre gerekli ise uygun tedaviyi seçme şansına sahip olabilir.

Sperm DNA Zincir Kırıklarının İncelenmesinin Yararları Nedir?

Sperm sayısı, hareketliliği ve morfolojik özellikleri normal olan erkeklerde bile artan DNA kırıkları ortaya çıkabiliyor ve bu erkeklerin baba olması güçleşiyor.

Tüp bebek – mikroenjeksiyon ve aşılama tedavisine başlayacak olan çiftlerin "sperm DNA kırıklarının incelenmesi", bu çiftlerin tedavi sonucunda kötü sürprizler ile karşılaşmalarının önüne geçebilir ve hatta başarılı sonuç alma şansı olmayan çiftlerin zor tedaviler ile gerek maddi gerek manevi açıdan yıpranmalarının önüne geçilmesi mümkün olabilir.

Bu çiftler aynı zamanda ileri sperm seçme yöntemlerinden de yarar görebilirler. Sperm DNA kırıklarının incelenmesi, doktorlara ve embriyologlara yol göstererek, sağlıklı, hasarsız spermleri seçebilmelerinde son yıllarda ortaya çıkan yeni tekniklere (MACS, IMSI, PICSI gibi.) başvurmaları açısından yardımcı olmaktadır.

Yayın tarihi: 07.09.2009
1828
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.