Sağlık

Sıkışık trafikte yıpranmama rehberi

Sıkışık trafikte yıpranmama rehberi

Yoğun trafik, arabayı kullansanız da yolcu olsanız da ciddi bir stres faktörü.

Trafiğin hem gürültüsü hem de sıkışıklığı insanın göğsüne adeta çöküyor. Bazen nefes almayı dahi güçleştiriyor. Büyük şehirlerin en büyük sorunlarından olan trafiğin tetiklediği stresle baş etmeyi öğrenmenizi öneriyoruz. Derin nefes almak ve hareketli bir müzik bu konuda yardımcı olabilir.

Sıkışık trafikte araç içindekilere neler yapmalarını önerirsiniz?

Klasik müzik dinlemek sakinleştiricilik açısından çok önemlidir. Ancak trafikte canlı ve eğlenceli müzik dinlenmesi daha doğru. Ayrıca;

* Yavaş ve derin nefes alarak gevşemeyi sağlamak (diyafram nefesi almak)...

* İçinde bulunduğunuz durum için algılamanızı değiştirmek, Trafiği olumsuz adlandırmaktansa, daha nötr hale getirmek... Örneğin "Kahrolası trafik" yerine, "Trafik benim günlük yaşantımın bir parçası, işime gidip gelebilmek için bu trafiği yaşamalıyım" şeklinde düşünmek, daha yatıştırıcı olacaktır.

* Dikkati daha olumlu ve zevkli şeylere çevirmek. Örneğin radyoda zevkinize göre bir program belirlemek ve bunu günlük olarak takip etmek veya arabada yanımızda biri veya birileri varsa ilginç, dikkat çekici konular üzerinde sohbet etmek işe yarar.

Yiyecek ve içeceklerin yararı olabilir mi?

Stres anında ağız kuruluğu yaşanabileceğinden, arabada su bulundurulursa iyi olur. Bununla birlikte yemesi kolay (meyve gibi) yiyecekler, dikkat dağıtmaya ve var olan açlığı kısa süreli bastırmaya yarar. Ancak bu atıştırmaların araç kullanmaya engel olmaması önemli.

Sürekli vites değiştirmek zorunda kalmak, vücut ağrılarına neden olduğundan stresi tetikleyebilir mi?

Otomatik vitesli araç kullanmak daha kolay ve stres anında rahatlatıcı bir etki sağlayabilir. Ancak stres sırasında performans düşeceğinden aracın otomatik vitesli olması hata yapılmayacağı anlamına gelmez. Bu yüzden sürücüler, stres durumlarında daha dikkatli olmalılar.

Trafik canavarları da stres etkeni mi sizce?

Gerektiği yerlerde sinyal kullanmamak, işaretlere boş vermek ve emniyet şeritlerini kullanmak gibi trafik kurallarına bilerek uymama davranışlarını genellikle psikolojik sorunu olanlar sergiler. Bu kişilerin benlik anlayışlarında sorun vardır. Mesela aşağılık kompleksi olan kişiler trafikte kurallara uymadıkları zaman kendilerini trafik kurallarına uyan kişilerden daha üstün görürler. Böylelikle komplekslerini bastırmış olurlar. Bununla birlikte trafikte başka bir sürücü tarafından geçilmeyi hakaret sayarlar. Yaptıkları çılgınca sollamalar, "var oluşlarını araba kullanarak göstermeleri" şeklinde adlandırılabilir. Çünkü bu kişiler genelde kendilerini başarıları, kariyerleri ve gelişmişlikleriyle kanıtlayamamış kişilerdir.

Çocukları sıkışık trafiğin olumsuz etkilerinden korumak mümkün mü?

Araç içindeki çocuklar trafikten olumsuz etkilenebilirler. Özellikle de açlık, susuzluk ve sıkılma gibi sorunlar yaşayabilirler. Bu yüzden anne-babalar su ve yiyeceğin yanında çocukların dikkatlerini oyuncaklar veya oyunlar yolu ile trafikten almalıdırlar.

Uzm. Dr. Aslıhan Tokgöz Tozlu
Yayın tarihi: 08.03.2006
805
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.