Sağlık

Prostatta greenlight tedavisi

Prostatta greenlight tedavisi

"Prostat büyümesi erkeklerin önemli bir sorunu ancak Greenlight yöntemi ile bu sorunu etkin ve kolayca çözüyoruz."

Geceleri sık idrar yapma, idrar yaparken zorlanma gibi şikayetlerle yaşam kalitesini düşüren iyi huylu prostat büyümesi, Greenlight yöntemi ile etkin şekilde tedavi ediliyor. Üstelik yöntemin yan etkileri, yok denecek kadar az.

Erkeklerin önemli sorunu
60 yaşındaki erkeklerin yarısında, 80 yaşındaki erkeklerin yüzde 80'inde görülen iyi huylu prostat büyümesi geceleri sık idrar yapma, idrar yaparken zorlanma, idrar kesesinin tam olarak boşaltamama hissi, zayıf idrar akımı ve hatta idrar kaçırma gibi şikayetlere neden oluyor. Hattat Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Halim Hattat, "Prostat büyümesi erkeklerin önemli bir sorunu ancak Greenlight yöntemi ile bu sorunu etkin ve kolayca çözüyoruz" diyerek yöntem hakkında merak edilen sorulara yanıt verdi.

Prostat tedavisinde etkin bir yöntem
Hastalığın tedavisinde, ilaç, lazer ve cerrahi yöntemlerin uygulandığını söyleyen Prof. Dr. Halim Hattat, "Bu tedavi yöntemlerinin etkinliği ile neden olduğu yan etkiler arasında doğru ilişki mevcuttur. Yani bir tedavi ne kadar etkin ise o kadar yan etkiye neden olmaktaydı. Greenlight ile prostat tedavisi işte bu ilişkiyi kıran yöntem olarak karşımıza çıkıyor. Greenlight yöntemi, prostat tedavisinde en etkili yöntem olan TUR ile aynı etkinliğe sahipken, neden olduğu yan etkiler ise TUR ile kıyaslanamayacak kadar az görülüyor" dedi.

Genel veya lokal anestezi ile oluyor
Greenlight Lazer cihazı ile uygulanan PVP (Photoselective Vaporisation of the Prostate) yönteminin, Amerika'da geliştirildiğini vurgulayan Prof. Hattat, "Yöntem, genel veya lokal anestezi altında prostat dokusunun lazer enerjisi yardımıyla buharlaştırılmasıdır. Bu, KTP lazer olarak adlandırılan ve yeşil ışık yayan bir lazer ışığıdır. Hemen tamamı hemoglobin tarafından emilir ve dolayısıyla prostat dokusunu buharlaştırırken kanamaya neden olmaz. Bu özelliği sayesinde, sıvı ortamda lazer ışığının enerji kaybetmeden prostat dokusuna ulaşması ve istenilen doku buharlaşması sağlanmış olur" dedi.

Buharlaştırma ile idrar yolu açılıyor
Greenlight ile tedavi, ameliyathane şartlarında steril ortamda yapılıyor. Hastanın idrar yolundan özel bir aletle girilerek mesane ve prostat görülüyor, aletin içinden sevk edilen bir lazer probundan çıkan ışınlarla prostat buharlaştırılıyor.

Kanama olmadığından ameliyat iyi bir görüş altında yapılabiliyor. Prof. Dr. Halim Hattat, "Buharlaştırma işleminden sonra aynen açık ameliyat veya diğer yöntemlerde olduğu gibi prostatın tıkanmaya neden olan kısmı buharlaştırılarak idrar yolu açılıyor, bundan dolayı da Greenlight yöntemi diğer ameliyatlarla aynı etkili sonuçları veriyor" diyerek hastanın sağlığına dönmesinin çabuk, ağrının ise yok denecek kadar az olduğunu vurguladı.

Yayın tarihi: 24.10.2007
1460
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.