Sağlık

PROSTAT KANSERİNDEN DOĞAL YOLLARLA KORUNUN

PROSTAT KANSERİNDEN DOĞAL YOLLARLA KORUNUN

Erkeklerin en büyük korkularından birisi olan prostat kanserinden çeşitli beslenme ve yaşam tarzı değişimleriyle kaçınmak mümkün. Çeşitli merkezlerde yapılan araştırmalarda ortaya çıkan sonuçlar şu şekilde sıralanıyor:

· İdeal kiloyu çok fazla aşmamak ve özellikle kırmızı eti azaltıp, sebze-meyva ağırlıklı beslenmek prostat kanserine yakalanma riskini düşürüyor. Aşırı kilo ve hareketsizlik pek çok sağlık sorununun yanısıra prostat ile ilgili sağlık sorunlarının ortaya çıkması riskini de arttırıyor.

· Çeşitli çalışmalardan elde edilen kanıtlara göre özellikle önemli birer antioksidan olan Vitamin E – Selenyum ikilisi prostat korunması açısından büyük önem taşıyor. Vitamin E ve Selenyum takviyeleriyle yapılan çalışmalar, bunları kullanan erkeklerin prostat kanserine yakalanma risklerinin önemli derecede düştüğünü gösteriyor. Araştırmacılar E vitamini ve selenyum açısından zengin beslenmeyi ve bu antioksidanları takviye olarak almayı tavsiye ediyorlar. Selenyum açısından zengin gıdalar arasında deniz ürünleri, tahıl, özellikle bulgur ve işlenmemiş pirinç ve fındık gösteriliyor. Vitamin E ise sebze yağları, fındık, badem, tatlı patates ve yeşil yapraklı sebzelerde bol bulunuyor.

· Lycopene de prostat kanserinden koruyucular arasında son dönemde yer buldu. Lycopene'in en bol olduğu besin domates.

· Prostat sorunlarına karşı en yaygın kullanılan bitkisel ekstre olan Saw Palmetto ise İtalya, Fransa ve Almanya'da yapılan çalışmalarda prostat büyümesine karşı etkili olduğu gösterilmiş olan değerli bir bitki. Saw Palmetto ekstreleri aynı zamanda prostat kanserine yaklanma riskini azaltmak için koruyucu olarak da kullanılıyor.

Kaynak: 22 Ekim tarihinde St.Louis, ABD'de yapılan bir tıbbi kongreden çıkan sonuçlar


Uzm.Ecz.Levent Gökgünneç
Yayın tarihi: 22.11.2001
726
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.