Sağlık

Prostat kanseri

Prostat kanseri

40 yaşından itibaren prostat muayeneleri başlamalı...

Prostat kanserinin nedenleri tam olarak bilinmiyor. Bazı araştırmacılar aşırı yağlı yiyecekler gibi çevresel faktörlerin etkisi olabileceğini düşünüyorlar. Bazıları da genetik (kalıtsal veya ailevi) nedenlerle gelişebileceğini öne sürüyor. Nedeni ne olursa olsun, prostat kanserinde bugün için kabul edilen en önemli risk faktörü yaşlanmadır.

Prostat, kestanenin boyut ve şekillerinde, her erkekte (özellikle 40-60 yaş arası) büyüyen, spermin iletilmesi ve hareketliliğine yardımcı olan bir cinsel fonksiyon bezi. Her erkekte bu beze ihtiyaç vardır.

Prostat bezi büyümesi neden olur?

Vücuttaki normal hormonal değişikliklere bağlı olarak, prostat bezi büyüdüğünde idrar yoluna baskı yapar. Bu baskı idrar yapamamaya yol açar ve klinik bulgu verir. Benign Prostat Hiperplazisi (BPH) olarak isimlendirilen bu durum, aslında tüm erkeklerde meydana gelir. Ama erkeklerin ancak üçte birinde tedavi gerektirecek tıkanıklık yaratır.

Hangi yaşta muayenelere başlanmalı?

40 yaşından itibaren mutlaka yılda bir kez klinik muayene, laboratuvar tetkiki ve sonografiden oluşan prostat check-up'ı yaptırılmalı. Kandaki PSA (Prostate Spesific Antigen) düzeyi, mutlaka her hasta veya hasta adayında bakılması gereken önemli bir parametre. Hastalar bazen kaçsa da hekim muayenesi mutlaka gerekiyor. Çünkü prostat kanserinde laboratuvar tetkikleri normal çıkmasına rağmen, hekim muayenesinde kanser olgusu tespit edilen vakaların sayısı azımsanmayacak kadar çoktur.

Prostat bezi büyümesiyle, kanseri arasında ilişki var mı?

Yoktur. Normal büyüme, sadece idrar yoluna baskı yaptığından adenom denilen kanser olmayan dokunun büyümesi ile idrar yapmanın engellenmesidir. Kanser ise prostat kapsülünden gelişen, genetik faktörlerle yakından ilgili olan ayrıca diğer kanser oluşum sebepleriyle de gelişebilen bir tümördür. 40'larda oluşur.

Ameliyat ne zaman gündeme gelir?

Hastanın idrar şikayetleri sosyal durumunu çok etkilediğinde, gece çok sık ve kesik kesik, çok ince idrara çıkıldığında, idrar yapılamadığında, idrardan sonra mesane yeterince boşaltılamadığı ve bu sebeple idrar yollarında enfeksiyon ve yapısal komplikasyonlar ortaya çıktığında, idrarın normal değil ancak sonda ile yapıldığı durumlarda ameliyat düşünülmeli.

Tedavi yöntemleri nelerdir?

Tedavide açık, kapalı (TUR) ve lazer ameliyatları kullanılır. Çok başlangıç aşamalarında ilaç tedavisi ile klinik belirtileri hafifletmek mümkün. Hastanın sağlık durumuna göre, yöntem seçimine karar verilir. Ve hekim tarafından takip edilir. Gerekli görüldüğünde de seçilen bir metotla ameliyat olur.

Prof. Dr. Halim Hattat
Hazırlayan: Mesude Erşan - Hürriyet
Yayın tarihi: 18.09.2005
1000
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.