Mahmure

Sağlık

Erkek Sağlığı

Nasır deyip geçmeyin!

Nasır deyip geçmeyin!

Ne tür olursa olsun problemlerle baş edebilmenin ilk adımı karşı karşıya olduğunuz problemi araştırmak, tanımak ve bilinçli davranmaktır.

Her cins, boy ve birçok farklı şekilde ortaya çıkabilen nasırlar bu problemi çekenler için ciddi bir sıkıntı, kötü bir görüntü ve yoğun bir sorun haline gelir.

Ne tür olursa olsun problemlerle baş edebilmenin ilk adimi karşı karşıya olduğunuz problemi araştırmak, tanımak ve bilinçli davranmaktır.

Nasır nedir?

Nasırın oluşma sebebi aslında vücudun o bölgesine yardımcı olmaktır; cilt sürtünme veya baskı nedeniyle belli bir bölgede tahriş hissettiği zaman kalınlaşarak tepki verir yani nasır oluşturarak o bölgeyi korumaya alır. Bu nedenle nasırın tanımı en basit şekliyle cildin korunma amaçlı olarak kalınlaşmasıdır.

Vücutta nasır oluşan bölgelerin çoğu vücudun belli bir ağırlık taşıyan bölgeleridir. Bu kalınlaşma sadece ayakta olmayabilir ancak nasırın en yoğun göründüğü bölge ayaklar olduğundan genellikle ayak nasırlarından söz edilir.

Sürtünme veya baskı derken ne kastedilir? Fazla dar veya sıkı bir ayakkabı, sert zeminden oluşabilecek bir sürtünme hatta iki ayak parmağının birbirine yaptığı baskı veya sürtünme bunlara örnektir. Bu gibi örneklerin her birinde tekrarlanan baskı veya sürtünme nasır oluşumuna neden olur.

En sık rastlanan nasır "çelloma dura (HD)" olarak adlandırılan ve yürürken parmağın üst tarafının ayakkabıya temasından oluşan nasırdır. Daha yumuşak olan nasırlar "çelloma molla(HM)" iki parmak arasında oluşan türlerdir.

Yayın tarihi: 05.01.2009
5628
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.