Sağlık

Kronik yorgunluk sendromu!

Kronik yorgunluk sendromu!

Kronik yorgunluk sendromu (KYS) kendini kramp, uykusuzluk, güçsüzlük, baş ağrısı gibi belirtilerle belli ediyor ve çoğunlukla üzerinde pek durulmuyor.

Bir süre önce Londra'da yapılan bir toplantıda, St. George Üniversitesi uzmanlarından Jonathan Kerr ve arkadaşları KYS sendromu olanlarla olmayan deneklerden oluşan bir gruptaki 47,000 genle bunların değişkeleri arasındaki farklılıkları saptamak üzere iki yöntemden yararlandıklarını duyurdular.

Kerr ve arkadaşları kronik yorgunluk çeken 27 denekle 54 sağlıklı deneğin gen dizgelerini bir DNA mikrodüzenleyici yonga aracılığıyla incelediler. Ayrıca, KYS'li 20 kişiyle bu sendromu yaşamayan 20 kişideki gen etkinliğini belirlemek üzere "kitlesel paralel im dizgelerinden" yararlanarak her bir genin ürettiği mRNA miktarını ölçtüler. Sonuçta, KYS olan deneklerle sağlıklı olanlar arasında gen ifadelerinin çarpıcı farklılıklar sergilediği 100 kadar gene tanık oldular. Geçtiğimiz yıl yapılan bir pilot araştırmada 35 hatalı gen belirlenmişti.

Çözüm getirebilir

"Anormal etkinliğin saptandığı genlerin büyük bir bölümünün bağışıklık sistemiyle ilgili olduğunu belirten Kerr, gen ifadeleri arasındaki farklılıkların hastadan hastaya değiştiğine de dikkat çekiyor.

Daha önceleri bağışıklık sistemindeki genlerin hem aşırı etkinliğinin, hem de düşük düzeyde etkinliğin kronik yorgunluk sendromuna yol açabileceğine inanılıyordu. Ancak tek bir gösterge belirlenemediğinden kesin bir tanı konamıyordu. Oysa Kerr'in araştırmasının, henüz bir ilk olmasına karşın, hastalığa çözüm getirebileceğine ve proteinlerle ilgili geniş kapsamlı bir deney sayesinde kesin tanı konmasına yardımcı olabileceğine inanılıyor.

Kerr halihazırda, MS hastalığı için bir sağaltım yöntemi olan, beta inferferondan yararlanan klinik deneyler üzerinde çalışıyor. Söz konusu yöntem virüslere karşı savaşan doğal öldürücü hücrelerin etkinliğini arttırmak suretiyle bağışıklık sistemini güçlendiriyor.

Kronik yorgunluk sendromunun birçok kişide virüsler tarafından tetiklendiğine inanıldığından, beta inferferonun enfeksiyonu ortadan kaldırıp hastaları bu sendromdan kurtarabileceğine dikkat çekiliyor.
Yayın tarihi: 20.07.2006
1863
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.