Sağlık

Klimayla gelen tehlike

Klimayla gelen tehlike

Havaların soğumasıyla solunum yolu hastalıkları yaygınlaşırken klimalar, hava yoluyla bulaşan hastalıkların yayılmasında etkili oluyor.

Ondokuzmayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde görev yapan Doç. Dr. Meftun Ünsal, klimaların hava yoluyla bulaşan ciddi hastalıklara yol açtığını açıkladı.

Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ünsal, Lejyoner hastalığı olarak adlandırılan ve durgun suda üreyen 'lejyonella' bakterisinin düzenli temizliği yapılmayan klimaların su haznelerinde de ürediğini belirtti.

Bakterinin yol açtığı hastalığın ağır vakalarda ölümle sonuçlanabildiğini de vurgulayan Ünsal, "özellikle hastane, okul, otel, alışveriş merkezleri gibi kalabalık ortamlarda kullanılan klimalar lejyonella bakterilerinin yayılmasında etkili olabilir" dedi.

Lejyoner hastalığında ateş, üşüme, öksürük, bazı hastalarda kas ağrısı, iştah kaybı, yorgunluk ve bazen ishal görüldüğünü de belirten Doç. Dr. Ünsal, hastalığa yaz aylarında ve sonbahar başlangıcında daha sık rastlanıldığını da açıkladı.

Ünsal, kalabalık ve klimalı ortamlarda bulunan ve benzer şikayetleri olan kişilerin rahatsızlıklarını hafife almamaları ve mutlaka doktor kontrolünde tedavi görmeleri gerektiğine de değindi.

Doç. Dr. Ünsal, özellikle sigara içilen ortamlar için tercih edilen hava temizleme cihazlarının sigaranın etkilerini azaltmadığını ve klima gibi enfeksiyon kaynağı olabileceğini de belirtti.
Yayın tarihi: 25.10.2005
948
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.