Sağlık

Kimyasallar beyne zarar veriyor

Kimyasallar beyne zarar veriyor

Zehirli kimyasallar çevreyi kirletmekle kalmıyor insan sağlığını da tehdit ediyor.

Yayınlanan bir rapora göre, halen kullanımda olan 200'den fazla kimyasal maddenin beyinde hasara yol açtığı belirlendi. ABD'li ve Danimarkalı uzmanların hazırladığı ortak rapor, zehirli kimyasalların zararlı etkilerine ilişkin ciddi bir uyarı niteliğinde...

Rapora göre, bazı kimyasal maddelerin kullanımı nedeniyle beyin hastalıkları yaygınlaşabilir.

İngiliz tıp dergisi Lancet'ta yayımlanan raporda, aralarında çeşitli metaller, çözücüler, böcek ilaçları, arsenik, kurşun ve civanın da bulunduğu sanayiide kullanılan 200'den fazla kimyasal maddenin beyinde hasara yol açabileceği uyarısı yapıldı.

Uzmanlara göre, beynin zarar görmesi başta nörolojik rahatsızlıklar olmak üzere birçok hastalıkta kendini gösterebilir. zeka seviyesinin düşmesi, dikkat dağınıklığı, hareket koordinasyonunda yavaşlama ve saldırganlık yine kimyasal maddelerin yol açabileceği bozukluklar.

Kimyasal maddelerin çocukları yetişkinlere göre daha çok etkilediğine dikkat çeken uzmanlar, belirtilerin ortaya çıkmasının da zaman alabileceğini belirtiliyor.

Ancak tüm bu zararlı etkilerine karşın bu kimyasalların kullanımı yasaklayan ya da sınırlayan kapsamlı bir düzenleme yok.

Raporda, AB ve ABD'de ticari kullanımı için başvurulan on binlerce kimyasal maddenin ancak yarısının etkileri üzerine testler yapıldığı hatırlatılıyor. Bu da, tehlikenin boyutunun çok daha büyük olabileceğine dair kuşkuları artırıyor.
Yayın tarihi: 12.11.2006
804
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.