Sağlık

Karaciğer kanseri teşhisi için basit test

Karaciğer kanseri teşhisi için basit test

Bilimadamları, karaciğer kanserini erken aşamada tespit edebilecek ve daha kesin bir teşhis sağlayabilecek basit bir kan testi geliştirdi.

Güncellenme tarihi:
Çalışmanın başkanlığını yürüten Belçika'daki Flanders Biyoteknoloji Enstitüsü ve Gand Üniversitesi'nden Chitty Chen, hala kullanılan tetkiklerin biyopsiler, görüntüleme ve doktorların kötü huylu tümörleri tespit edebildiği AFP testi olduğunu belirtti. Hassas bir test Chen, bu yöntemlerin, ilk aşamada mı, yoksa ileri aşamada mı olduğunu da ortaya koyan yeni test kadar hassas olmadığını kaydetti. Geliştirilen yeni kan testinin hastalara erken teşhis olanağıyla hayatta kalmak için daha fazla olanak tanıdığını anlatan Chen, karaciğer kanserinin erken aşamalarında belirti vermediğini anımsattı. Görevini yapamaz hale geliyor Chen, semptomlar ortaya çıktığında karaciğerin görevini yapamaz hale geldiğini ve genelde tedavi için çok geç olduğunu belirtti. Hepatoloji dergisinde yayımlanan çalışmaya göre, araştırmacıların geliştirdiği yeni kan testinde, karaciğer kanserinde ortaya çıkan, proteinlere bağlı şekerdeki değişiklikler tespit ediliyor. Tümörün büyüklüğünü belirliyor Çalışmaya göre, araştırmacılar proteinde ortaya çıkan iki belirli şeker grubunun miktarına göre de tümörün büyüklüğünü belirleyebiliyor. Karaciğer kanserinin, hastalığa yol açan hepatit enfeksiyonlarının çok yaygın olduğu Asya ve Afrika'da önde gelen ölüm nedenlerinden olduğu ve bu hastalıktan yılda yaklaşık 700 bin kişinin öldüğü bildiriliyor. Yaşam tarzında ufak değişiklikler kanserden korur! Foto galerilere bir göz atın!
Yayın tarihi: 09.04.2008
712
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.