Sağlık

Kalp hastalarına özel cihaz

Kalp hastalarına özel cihaz

Fransa'da kamuya açık yerlere, yüksek gerilim darbeleri uygulayarak kalp kaslarının düzensiz kasılmasını önleyen defibrilator cihazı otomatı konuldu.

Fransa'nın Atlantik okyanusu kıyısındaki sayfiye kenti Arcachon'da kamuya açık yerlere, yüksek gerilim darbeleri uygulayarak kalp kaslarının düzensiz kasılmasını önleyen defibrilator cihazı otomatı konuldu.

Ambulans gelene kadar ki ilk müdehale
Bedava yararlanılan defibrilator cihazını kullanım talimatında, kalp spazmı ve krizi belirtileri gösteren hastaya yardım edecek kişiden, öncelikle ilkyardım ve ambulans servisine telefon etmesi isteniyor. Daha sonra, kalp hastasının göğsüne elektrotların yerleştirilip, cihazdan gelen sesli açıklamaları izlemesi gerektiği belirtiliyor. Bu işlem de tamamlanınca ambulansın gelişi bekleniyor.

Polis otolarında defibrilatör bulunacak
Hollanda'da, 2008'in ikinci yarısından itibaren polis otolarında defibrilatör bulundurma zorunluluğu getiriliyor. Polis, 2008 sonuna ulaşıldığında defibrilatörün polis otolarında standart olarak bulunacağını bildirdi. Genellikle olay yerine ilk ulaşanlar arasında yer alan polislerin, defibrilatörü ilk yardım hizmeti kapsamında kullanacağı belirtildi. 25 bin polis memurunun defibrilatör kullanımı konusunda eğitileceği, yaklaşık 2000 polis aracında bu cihazın bulundurulacağı kaydedildi.

Kalbin normal dışı atımını elektrik şoku vererek tekrar normale çevirebilen defibrilatörler hayat kurtarıcı olabiliyor.
Yayın tarihi: 22.11.2007
730
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.