Sağlık

İşiniz kalbinizin düşmanı olmasın

İşiniz kalbinizin düşmanı olmasın

Stresli çalışma ortamları ciddi sağlık sorunlarına en çok da kalp rahatsızlıklarına neden olabiliyor.

Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Turan Ege, stresli çalışma ortamının ciddi sağlık sorunlarına yol açtığını söyledi.

Aşırı stresin etkileri büyük

Son yıllarda aort yırtılması nedeniyle hastaneye başvuranlar arasında stresli işlerde çalışan genç erkek hasta sayısında önemli artış olduğunu bildiren Doç. Dr. Ege, ''Yoğun stresli ortamlarda çalışılıyorsa, mutlaka bu stresin azaltılması gerekmektedir. Aksi halde aşırı stres, ani tansiyon yükselmeleri oluşturarak aort yırtılmasına neden olabilmektedir.

Tansiyon yüksekliği saptanan kişilerde çeşitli ilaçlarla tansiyonun mutlaka normal sınırlara çekilmesi gerekir. Kişinin bilinen başka kalp damar hastalığı varsa, bunlarında da mutlaka zamanında tedavisi yapılmalıdır' dedi.

Aort damar yırtılması nedir?

Aort damar yırtılması görülen kişilerde ani bayılmalar olur. Göğüste veya sırtta ani başlayan ağrılarla kendini gösteren aort damar yırtılmaları, ani kalp krizlerine neden olmaktadır. Bu hastaların çoğu ise 40-60 yaş arası erkeklerdir.

Hipertansiyonu ve doğumsal aort damar hastalıkları olanlar da risk altındadır. Günümüzde yoğun stresli ortamlarda çalışan kişilerin ani tansiyon yükselmeleri de aort damar yırtılmalarına neden olabilmektedir.
Yayın tarihi: 22.02.2007
559
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.