Sağlık

Hemoroid ameliyatı artık daha kolay

Hemoroid ameliyatı artık daha kolay

Cerrahide yaşanan gelişmeler, artık hemoroid ameliyatlarının daha kolay bir şekilde yapılmasını sağlıyor

Modern yaşamın getirdiği hareketsizlik ve yanlış beslenmenin yol açtığı hemoroid, toplumun üçte birinde görülüyor. Birçok hasta, muayenenin rektal yoldan yapılması nedeniyle hekime gitmekten kaçıyor. Hastalık çoğu zaman bu nedenle tedavi edilemeden gizli saklı yaşanıyor.

Cerrahide yaşanan gelişmeler, artık hemoroid ameliyatlarının daha kolay bir şekilde yapılmasını sağlıyor. Anadolu Sağlık Merkezi'nden Genel Cerrahi Uzmanları Dr. Ayhan Erdemir ve Dr. Kemal Raşa, hemoroid ameliyatlarını daha kolaylaştıran "ligasure yöntemi" ile ilgili bilgi verdi.

Hemoroid hastalığı için çok sayıda tıbbi ve cerrahi tedavi seçeneği var. Hasta için en uygun tedaviye karar verirken hastanın hikayesi ve fizik muayene bulguları büyük önem taşıyor. Bu kararı verirken hastanın önceliklerini de göz önünde bulundurmak ve kararı hasta ile birlikte vermek gerekiyor.

Ameliyatta kullanılacak tekniği belirlerken ağrısız, güvenli olmasının da aralarında yer aldığı unsurlara dikkat ettiklerini, buna göre son yıllarda iki tekniğin ön plana çıktığını belirten Anadolu Sağlık Merkezi'nden Genel Cerrahi Uzmanı Dr. Ayhan Erdemir şunları söyledi:

Yayın tarihi: 22.08.2009
2155
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.