Sağlık

Hem sağlıklı hem güzelleştiriyor!

Hem sağlıklı hem güzelleştiriyor!

Besinlerin pek çoğu insan yaşamı için çok faydalı ve gün geçtikçe bu faydalar daha çok ortaya çıkıyor. Bunlardan biri de fındık:

Doğal beslenme yöntemiyle, birçok sağlık ve güzellik sorunumuzu tedavi edebiliriz. Bunların başında çinko içeren gıdalar yer alıyor.

Sonbahar ve kış aylarında sıkça görülen gribe karşı önlem amacıyla, akyuvar ve antikorların oluşmasını sağlayan çinkonun bol miktarda alınması gerektiği bildildi.

Uzmanlar, sağlık açısından çok önemli olan mineraller içinde yer alan çinkonun, bağışıklık sisteminde anahtar rol oynadığını söylerken, çinkonun gribal enfeksiyona neden olan mikropların etkisiz hale getirilmesinin yanı sıra, yaraların iyileşmesi, görme duyusunun güçlenmesi, böbreklerin düzenli çalışabilmesi için bol miktarda çinko alınması gerektiğini belirtiyor.

Uzmanlar, çinkonun güzellik için de çok faydalı olduğunu vurgulayarak, A vitamininin kimyasal bileşimini harekete geçirir ve mikrop öldürücü etkisi akne sivilcelerinin kaybolmasını sağladığını belirtiyor.

Ayrıca A vitaminin hücre yenilenmesinde payı olduğu için cildi de güzelleştirir. El tırnaklarını sertleştirir ve saçı kuvvetlendirir. Özellikle kadınların çok şikayet ettiği adet görme ağrılarını hafiflettiği gibi kısırlığa karşı da oldukça etkilidir.

Çinko içeren diğer besinler arasında, kırmızı et, karaciğer, yumurta, deniz ürünleri, fasulye, bezelye ve fındık başta geliyor.
Yayın tarihi: 30.08.2006
740
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.