Sağlık

Güneş gözlüğü nasıl seçilir?

Güneş gözlüğü nasıl seçilir?

Güneş gözlüğü deyip geçmeyin. Güneş gözlüğü seçerken çok hassas davranılmalı, rastgele seçilmemelidir.

Yaz aylarında güneş ışınlarından korunmak için tercih edilen güneş gözlüklerinin rastgele alınmaması gerektiğini belirten uzmanlar, ucuz olduğu için alınan ve UV ışınlarına karşı koruyucu özelliği olmayan güneş gözlüklerinin göze fayda değil aksine zarar verdiğini kaydetti.

Kayseri'de 16 yıldır optikçilik ve eczacılık yapan Mehmet Dinçel, sokakta tezgahlarda rastgele satılan ve ucuz olduğu için de halk tarafından tercih edilen ucuz güneş gözlüklerinin sakıncalarına değindi. Yazın gözü güneş ışınlarından korumanın bir ihtiyaç olduğunu, fakat gözün bu ihtiyacını görürken kullanılan gözlüğe dikkat edilmesi gerektiğini ifade eden Eczacı Mehmet Dinçel, şunları söyledi:

"Tezgahlarda ucuz olarak satılan güneş gözlükleri UV (ultraviyole) ışınlarına karşı koruyucu olmadığından göze fayda vermez. Aksine zarar verir. Hiç takılmaması gözün sıhhati açısından iyidir. Çünkü gözün kendini koruyucu bir mekanizması vardır. Fazla ışık geldiğinde göz bebekleri kısılır, zararlı ışınlardan kendini korur. Halbuki UV ışınlarına karşı koruyucu olmayan güneş gözlükleri göze takıldığında, gözün önüne karanlık bir perde gelir. Göz bebekleri doğal olarak açılır. Camdan geçen UV ışınları ise, açılan göz bebeğine doğrudan girerek zarar verir. Bundan korunmanın en iyi yolu, güneş gözlüğü tercih edilirken optiklerde satılan ve UV ışınlarına karşı koruyucu olan güneş gözlükleri alınmalı, sokakta rastgele satılan ucuz gözlükler tercih edilmemelidir."

Dinçel, ileride ciddi göz rahatsızlıkları yaşamamak için güneş gözlüğü kullanan vatandaşların bu hususlar konusunda dikkatli olması gerektiğini sözlerine ekledi.
Yayın tarihi: 05.08.2006
1505
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.