Sağlık

Gripten nasıl korunacağız?

Gripten nasıl korunacağız?

Kış aylarının yaklaşmasıyla birlikte grip de kapımıza dayanacak. Gripten korunmak için bol sıvı ile taze sebze ve meyve tüketilmesi, gerektiği hatırlatıldı.

Isparta İl Sağlık Müdürlüğü sonbahar mevsimi dolayısıyla yaygın olarak görülen grip hastalığı konusunda vatandaşları uyardı. İl Sağlık Müdürlüğü, 65 yaş üzerindekilerin, şeker, akciğer, kalp ve damar, kanser hastalarının aşı yaptırmalarını önerdi.

İl Sağlık Müdürlüğünden yapılan yazılı açıklamada, gribin "Inflüenza" adı verilen bir virüs tarafından oluşturulan, ani olarak 39 derecenin üzerinde ateş, şiddetli kas ve eklem ağrıları, halsizlik, bitkinlik, titreme, baş ağrısı ve kuru öksürük gibi belirtilerle başlayan bir enfeksiyon hastalığı olduğu hatırlatıldı.

Açıklamada, gribin özellikle çocuklarda, yaşlılarda ve kalp hastalığı, akciğer hastalığı, böbrek hastalığı, şeker hastalığı gibi kronik hastalığı olan kişilerde çok daha ağır seyrettiğine ve ölüme kadar varabilen ciddi sonuçlara yol açtığına dikkat çekildi.

Bu kadar ciddi tablolara yol açabilen gribin, halk arasında çok sık olarak soğuk algınlığıyla karıştırıldığına işaret edilen açıklamada, soğuk algınlığı ateş yükselmeden, hafif kırgınlık, burun akıntısı, hapşırma gibi belirtiler ile kendini gösteren, halsizliğe yol açmadığı için yatak istirahatı gerektirmeyen bir hastalık olduğu ifade edildi ve griple kesinlikle karıştırılmaması istendi.

Gribe yol açan Inflüenza virüsünun çok kolay ve hızlı bulaştığına değinilen açıklamada, grip virüsünün öksürük ve hapşırıklarla etrafa saçılan damlacıkların hava yoluyla bulaşması, hasta kişilerle direkt temas edilmesi ve hasta kişilerin ağız-burun akıntıları ile temas etmiş eşyalar ile bulaştığı vurgulandı.

Gripten korunmanın başlıca yolunun vücut direncinin düşmesini engellemekten geçtiği kaydedilen açıklamada, bu nedenle mevsim özelliklerine uygun giyinilmesi, bol sıvı gıdalar, taze sebze ve meyve tüketilmesi, hastalarla yakın temastan, ortak eşya kullanımından kaçınılması gerektiği bildirildi.

Dünya Sağlık Örgütü ile Sağlık Bakanlığının risk grubundaki kişilerin aşılanması önerildiğine değinilen açıklamada, sağlık otoritelerinin, aşağıdaki gruba giren kişilerin her yıl mutlaka aşılanmalarını önerdikleri belirtildi.

Gribin yaşamsal risk oluşturduğu ve tıbbi açıdan mutlaka aşılanması önerilenler şöyle sıralandı:

- 65 yaş ve üzerindeki kişiler ve yaşlı bakımevleri ve huzurevlerinde kalan kişiler.

- Şeker hastaları (diyabet), astım hastaları.

- Kronik akciğer hastaları (bronşit vb.).

- Kronik kalp ve damar sistemi hastaları (koroner arter hastaları).

- Bağışıklık sistemi baskılanmış kişiler (kronik kan hastalığı-hemoglobinopati olanlar, kanser hastaları, immünsupresif kullananlar).

Aşı yaptırmaması gerekenler

Açıklamada, 6 aydan küçük bebekler, yumurtaya karşı anaflaktik tarzda allerjisi olanlar (yumurta yediğinde allerjik şoka girenler), hamileliğin ilk 3 ayı içinde olan kadınların aşılanmaması uyarısında da bulunuldu.

Açıklamada, grip aşısının, Dünya Sağlık Örgütünün koordinasyonuyla bir yıl önce salgın yapan virüs tiplerinin belirlenmesi sonucu geliştirildiği ve aşının tipinin bu uygulamaya bağlı olarak her yıl değiştiği de ifade edildi.

Açıklamada şu bilgilere de yer verildi:

"Grip aşısı, vücutta 1-2 hafta içinde koruyucu düzeye erişir. Eğer aşı, içerdiği virüs tipleri, salgınlara neden olan virüs tipine benzerse(!) sağlıklı erişkinlerde yaklaşık yüzde 70 oranında etkilidir. Yukarıda saydığımız riskli grupta ise hastalıktan korunma oranı yüzde 50'ye düşmektedir. İşte bu nedenden dolayı grip aşısı bütün dünyada olduğu gibi ülkemizde de sadece risk taşıyan kişiler ve temaslıları için önerilmektedir."
Yayın tarihi: 17.09.2006
781
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.