Sağlık

Gözüne dikkat et...

Gözüne dikkat et...

Bausch and Lomb tarafından üretilen "ReNu MoistureLoc" adlı lens temizleme solüsyonlarında göze zararlı maddeler taspit edildi. Uzmanlar bu tür markaların kullanılmamasını söylüyor.

Amerikan Tıp Derneği Dergisi'ndeki (JAMA) araştırma sonuçları, gözde oluşan Fusarium Keratitis enfeksiyonuyla "ReNu MoistureLoc" lens solüsyonu kullanımı arasında bağlantı olduğunu gösteriyor.

Lens kullananların bu ürünü kullanmamalarını isteyen dernek, ABD genelinde 30 Haziran itibariyle 165 enfeksiyon vakasına rastlandığını ve bunlardan 55'inin (yüzde 34) kornea nakline ihtiyaç duyduklarını bildirdi.

Araştırmacılar, söz konusu lens solüsyonunu kullananların "Fusarium keratitis" enfeksiyonuna yakalanma riskinin diğerlerine göre 20 kat fazla olduğu sonucuna vardı.

Dernek, süren araştırmaların bu üründeki maddeler ve "Fusarium" mantarının etkileşiminin enfeksiyona neden olan organizmanın artışına neden olup olmadığını belirlemeye yardımcı olacağını bildirdi.

ABD Gıda ve İlaç Dairesi'nin, enfeksiyonların kaynağında "Fusarium" adlı mantarın bulunduğu ve enfeksiyon kapma riskine karşı bu ürünün kullanılmaması gerektiği açıklamasının ardından Türkiye'de de satılan söz konusu solüsyon piyasadan çekilmişti.
Yayın tarihi: 27.08.2006
1065
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.