Sağlık

Felçli hastalara müjde!

Felçli hastalara müjde!

Felçli hastalar beyin dalgalarıyla hareket özgürlüğü kazanabilecek. Nasıl mı? İşte cevabı.

Japon bilim insanı, felç geçiren hastalar için sanal dünyada da olsa hareket özgürlüğüne sahip olabilecekleri yeni bir teknoloji icat etti. Bu teknoloji sayesinde, hasta, beyin dalgalarını kullanarak fiziksel olarak yapamadığı hareketleri sanal dünyada yapabilecek.

Sanal ortamda ikinci hayat
Japon bilim insanı, gelecek yıldan itibaren felç geçiren kişilere sanal ortamda ikinci bir hayat sunmaya hazırlanıyor. Tek ihtiyaç duyulansa beyin gücü ve konsantrasyon.

Beyin dalgaları yeterli
Uzmanların geliştirdiği yeni teknoloji sayesinde, felçli bir hasta bir çok şeyi tamamen beyin dalgalarıyla yapabiliyor.

Sistem, hastanın vücuduna takılan elektrotlarla beyin faaliyetlerine bağlı olarak oluşan elektrik akımlarını yorumlayan bir bilgisayara bağlı olarak çalışıyor.

İnternette alışveriş mümkün olacak
Japon bilim insanı Junichi Ushiba, "bu teknoloji sayesinde felçlilerin hareket etmek istediklerini anlayabiliriz. Ayrıca felçli kişiler internette alışveriş yapabilir, iş kurabilir hatta insanlarla sohbet edebilirler" dedi.

Bilim insanı gelecekte bu teknolojiyi geliştirerek sadece düşünce gücüyle hareket edebilecek sibernetik organlar icat etmeyi hedefliyor.

Yeni teknolojinin, gelecek yıl felçi hastaların kullanımına sunulması bekleniyor.
Yayın tarihi: 29.05.2008
968
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.