Sağlık

Erkeklerin kabusu: Sertleşme sorunu

Erkeklerin kabusu: Sertleşme sorunu

Sertleşme sorunu, erkeklerde özgüven kaybının yanı sıra depresyon, anksiyete, gerginlik ve agresif tavırlara yol açıyor.

İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Üroloji Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Bülent Alıcı, sertleşme sorununun (erektil disfonksiyon) büyükşehirlerde yaşayan erkeklerde daha sık görüldüğünü, bunun günlük yaşamın getirdiği stresten kaynaklandığını söyledi.

Prof. Dr. Alıcı, 40-70 arasındaki her 10 erkekten birinin ciddi anlamda sertleşme sorunu yaşadığını, bu oranın Türkiye için de geçerli olduğunu belirtti.

Hastalığa psikolojik faktörlerin yanı sıra diyabet, kalp-damar ve hipertansiyon gibi fiziksel nedenlerin yol açtığını anlatan Alıcı, bu sorunun yaşlanmanın doğal sonucu olarak görüldüğünü vurgulayarak, "Yaşlanmayla birlikte kişinin fonksiyonları belli oranda azalıyor. Ancak asıl sebep, yaşla birlikte artan kronik hastalıklar" diye konuştu.

Bu rahatsızlığın kişide özgüven kaybının yanı sıra, depresyon, anksiyete, gerginlik ve agresif tavırlara yol açtığını ifade eden Alıcı, cinsel fonksiyon bozukluğu bulunan kişiler arasında boşanmalar da yaşandığına işaret etti.
Yayın tarihi: 21.12.2005
875
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.