Sağlık

Erkeklere iyi haber

Erkeklere iyi haber

Norveç'teki Haukeland Üniversite Hastanesi'nin araştırmasına göre testis kanseri tedavisi sonrası, baba olabilme oranları, sanılandan çok daha yüksek.

Hastanede yapılan araştırmada kanser tedavisi sonrasında 20 yıl boyunca bebek sahibi olmaya çalışan 544 erkeğin yüzde 76 oranında başarılı olduğu görüldü. Doktorlar, tedavi için yüksek dozda kemoterapi gören hastaların baba olma oranlarının daha düşük olsa da, bu hastaların yarısının çocuk sahibi olduğunu belirtti.

Tedavi oranı: Yüzde 95

20-40 yaşları arası erkeklerde en sık görülen kanser tipi olan testis kanseri, yüzde 95 oranında tedavi edilebiliyor. Ancak konuyla ilgili en büyük sorun, tedavi sonrasında erkeklerin çocuk sahibi olmada sıkıntı yaşaması. Araştırma için 1980 ve 1994 yılları arasında Norveç'te testis kanseri tedavisi görmüş 1433 hasta takip edildi. Daha sonraki görüşmelerde tedavi sonrası 554 erkeğin, eşini döllediği, bunlardan yaklaşık yüzde 71'inin 15 yıl içinde başarılı olduğu, yüzde 76'sının ise 20 yıl içinde doğal yollarla bebek sahibi olabildiği görüldü.

Norveçli doktorlar başarının, kanser tedavisinin türüne de bağlı olduğunu belirtirken; testislerinin bir kısmı ameliyat uygulanarak alınan erkeklerin yaklaşık yüzde 92 oranında baba olabildiği görüldü.

Radikal
Yayın tarihi: 08.11.2005
1002
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.