Sağlık

Ergenim, içkimi içerim!

Ergenim, içkimi içerim!

Ergenlik çağında tüketilen alkolün onarılamaz hasarlara yol açtığını biliyor muydunuz?

Fransa'da yapılan bir araştırmada, ergenlik çağında alkollü içki tüketmenin, beyinde onarılmaz hasara yol açabileceği tespit edildi.

Fransız Ulusal Sağlık ve Tıbbi Araştırma Enstitüsü (İnserm), Atom enerjisi Komisyonu (CEA) ve Paris devlet hastaneleri tarafından 30 kadar sürekli ve yüksek oranda içki tüketen denek üzerinde manyetik rezonans (MRI) tekniğiyle yapılan araştırmaya göre, erken yaşlarda ne kadar fazla alkol tüketilirse ergenlik döneminin sonunda olgunluğa erişen ve beynin bazı bölgelerinde bulunan "gri maddeden" o kadar az oluşuyor.

CEA'nın tıbbi hizmetler bölümünden Jean-Luc Martinot, beynin maruz kaldığı hasarın sadece alınan alkol miktarıyla açıklanamayacağını, burada söz konusu olanın deneklerin içmeye erken yaşlarda başlamaları olduğunu belirterek, "Erken yaşta alkol tüketimine bağlı olarak beynin olgunlaşmasını bozan izler tespit ettik" dedi.

Anatomik MRI görüntüleme tekniği sayesinde, alkoliklerin beyninde bazı bölgelerde gri madde eksikliğinin yüzde 20'ye ulaştığının tespit edilmesi bilim adamlarını erken yaşta alkol tüketiminin tehlikeleri konusunda endişeye düşürdü.

Merkezi sinir sisteminin ana içeriği olan gri madde hem sinir hücrelerinin gövdeleri hem de kısa sinir hücresi uzantıları (akson ve dendritler) içeriyor.
Yayın tarihi: 01.12.2006
894
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.