Sağlık

Domates prostat kanserinde etkili

Domates prostat kanserinde etkili

Amerikan Ulusal Kanser Enstitüsü tarafından yapılan kapsamlı bir araştırma, domatesin prostat kanserine karşı etkili olduğunu ortaya koydu.

Yaşları 40 ila 75 olan 47 bin Amerikalı erkek üzerinde 12 yıl süreyle yapılan araştırmanın sonuçlarına göre, domates ve içinde bu sebzenin bulunduğu yiyeceklerden haftada 2 porsiyon tüketmek bile, prostat kanseri riskini yüzde 24 ila 36 oranında düşürüyor.

Araştırma başkanı Edward Giovannucci, domatesin prostat kanserine karşı etkisinin, içindeki lycopen maddesinden kaynaklandığını belirtti.

Bilim adamları, pişmiş domatesin daha da etkili olduğunu, bunun sebzenin, pişirme sırasında domatesin hücre çeperlerinin çözülerek, daha fazla lycopenin açığa çıkmasın olabileceğini bildirdiler.

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi mezunu Türk doktor Ömer Küçük, geçen yıl, prostat kanserli hastalara, domatesin içindeki lycopen maddesi vererek, kanser tümörlerini küçültmeyi başardığını açıklamıştı.

Amerika`nın Detroit kentinde bulunan Wayne State Üniversitesi`nde kanser araştırmaları yapan Prof. Küçük`ün araştırması için yorum yapanbeslenme uzmanları ise daha önce yapılan bazı araştırmalarda, domatesin prostat kanseri üzerinde etkisinin olmadığının görüldüğünü belirtmişlerdi.

Amerikan Ulusal Kanser Enstitüsü tarafından 2000 yılında basılan yayınında yer alan bir araştırma raporunda da, brokoli, karnabahar, Brüksel lahanası, lahana ve kıvırcık salatanın prostat kanseri riskini azalttığı belirtilmiş, domatesin aynı etkiyi yapmadığı kaydedilmişti.
Yayın tarihi: 11.03.2002
744
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.