Sağlık

Doktora gitmeden kısırlık testi

Doktora gitmeden kısırlık testi

ABD'de satışa sunulan test ile doktora gitmeden kısırlık teşhis edilebiliyor.

Artık çiftlerin kısırlık testini evde, kendi kendilerine yapmaları mümkün olacak. ABD'de piyasaya sürülen test sayesinde çiftler, kısırlık sorunları olup olmadığını bir-iki saat gibi kısa sürede öğrenebiliyor. Ancak uzmanlar, testin sadece genel bir sonuç sağladığını kısırlık tedavisinde için doktora başvurmak gerektiğini vurguluyor.

Erkekler doktora gitmekten çekiniyor
Dünyadaki çiftlerin büyük çoğunluğunda, kısırlık şüphesi söz konusu olduğunda özellikle erkekler doktora gitmekten çekiniyor. Kadınların bu konuda doktora danışma oranı ise daha yüksek.

ABD'de üretilen bir test sayesinde artık çiftler doktora gitmeden kısır olup olmadıklarını anlayabilecek. Evde yapılan testte kadın ve erkekler için iki ayrı kit bulunuyor. Erkeklerin spermlerinin hareketliliğinin değerlendirildiği testin sonucu yaklaşık bir buçuk saat içinde alınabiliyor.

Kadınların hormon seviyesini ölçüyorKadınlar için hazırlanan kit ise yumurta kalitesini etkileyen hormon seviyesini ölçüyor. Bu test de sadece yarım saatte sonuç veriyor. Ancak uzmanlar testin sadece kısırlığın tespitine yardımcı olduğunu daha ayrıntılı sonuçlar ya da tedavi için doktora başvurmak gerektiğini vurguluyor.

NTV
Yayın tarihi: 02.12.2007
978
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.